Stig Berglund om USA, Mellanöstern och spionaget mot Trump – Geopolitik

publicerad 26 januari 2020
- av NewsVoice
Den geopolitiska analytikern Stig Berglund, 2020: Foto: SwebbTV

Analytikern Stig Berglund kommenterar vad som händer bakom kulisserna i amerikansk politik och USA:s interventioner i Mellanöstern. Han tar även upp spionaget mot Donald Trump.

USA:s industri har stagnerat och det har fått politiska konsekvenser. Amerikaner tänker och väljer idag annorlunda i jämförelse med bättre tider för USA. På USA:s öst- och västkuster, som har en större tjänstesektor, har folk i blivit mer förmögna, en oacceptabel utveckling för landet.

Spionaget mot Trump

Trump ville redan innan han kandiderade till president att handelsavtal, upprustning av infrastrukturer skulle förändras. Toppskiktet i USA valde vid tiden för Trumps kandidatur att genom den djupa staten börja spionera på Trump, säger Berglund.

“Det är en komplex blandning av organisationer som samverkar i detta syfte. Stig räknar upp fyra grupperingar som i någon mån samverkar: De ekonomiska makterna i form av banker och multinationella företag, politikerna, den högre hierarkin inom administrationen samt medierna.”

Text: NewsVoice | Bild: Den geopolitiska analytikern Stig Berglund, 2020: Foto: SwebbTV

Källa: SwebbTV på YouTube