
En terrorist är fortfarande på fri fot efter att polisen skjutit en tungt beväpnad ISIS-terrorist. Ytterligare en terrorist har gripits och en tredje eftersöks. Inrikesminister Karl Nehammer bekräftar att attacken var islamistisk.
Rättelse (4 nov): De första uppgifterna som publicerades i media och som kom från Österrikes myndigheter gjorde gällande att det rörde sig om tre gärningsmän, men nya uppgifter gör gällande att det enbart handlade om en gärningsman. Källa: EuroNews
Enligt vittnen ska de ha skjutit urskiljningslöst mot folk på barer och pubar. Minst tre personer har dödats och 15 andra skadades under kvällen på måndagen i Österrikes huvudstad. 1000 personer inklusive polis och militären jagar fortfarande en terrorist på flykt. Grannländer erbjuder hjälp. Invånarna i Wien uppmanas hålla sig inomhus.
En polis sköt och skadades allvarligt. Wiens borgmästare Michael Ludwig sa att 15 personer togs in på sjukhus, varav sju med allvarliga skador.
Sedan 2015 har utförts många terrordåd i Europa och det är förmodligen fler av vad de flesta minns eller känner till. Det handlar om 25 terrordåd med 100-tals döda och skadade. Flera har bekräftats som islamistiska.
Text: NewsVoice