Kampanj för NewsVoice – Stöd oss genom donation eller annonsköp

Vi behöver säkra ekonomin till och med juli.
14%

14.000 kr av behovet 100.000 kr är insamlat tom kl 09:20, 16/4. Stöd oss via Swish 123 530 2005 eller en donation. Det smartaste för företag är annonsering. Märk stödet med: newsvoice2025


NATO-medlemskap innebär förbudszoner som negativt påverkar fartygstrafik och fritidsbåtar längs svenska kusten

publicerad 16 mars 2023
- By NewsVoice redaktion
Torbjörn Sassersson och Stefan Torssell. Foto: Fakta TV
Torbjörn Sassersson från NewsVoice och Stefan Torssell, tidigare sjökapten och byrådirektör på Sjöfartsverket

Stefan Torssell med en bakgrund som sjöfartskapten och byrådirektör på Sjöfartsverket varnar att ett NATO-medlemskap kommer att innebära besvärande restriktioner, kontroller och förbudszoner som negativt påverkar fritidsbåtsliv, fritidsfisket och handelstrafiken längs den svenska kusten och i Östersjön.

Se fler Fakta TV-inslag

Stefan Torssell (född 1946) är en fd svensk sjökapten, författare, föreläsare, politiker och reporter som är känd för sin bok ”M/S Estonia – svenska statens haveri” som påstås avslöja kontroversiell information om den svenska regeringens mörkläggning av MS Estonias förlisning.

Stöd oss så att vi kan spela in flera intervjuer som leder debatten framåt i Sverige.
Swisha till nr: 123 136 4611. Märk bidraget med FAKTA TV.

Torbjörn Sassersson intervjuar Stefan Torssell. Stöd Fakta TV Swisha på 123 136 46 11
Torbjörn Sassersson intervjuar Stefan Torssell. Stöd Fakta TV Swisha på 123 136 46 11

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq

  • Lämna ett svar