En av Donald Trumps djärvaste åtgärder inför sin kommande tid som USA:s president är valet av Robert F. Kennedy Jr till hälsominister. Det är en inflytelserik position som ger kontroll över folkhälsomyndigheten CDC, läkemedelsmyndigheten FDA och forskningsenheten NIH.
Kennedy har deklarerat att han vill utreda hela systemet med kemikalier i jordbruket, tillsatser i maten och substanser i läkmedlen. Mest av allt är han känd för sin kritik av USA:s vaccinprogram.
Under coronapandemin skrev han två böcker som båda legat i topp på försäljningslistorna: ”The Real Anthony Fauci: Bill Gates, Big Pharma, and the Global War on Democracy and Public Health” (2021), såld i över en miljon exemplar, och ”Vax-Unvax: Let the Science Speak” (2023).
Relaterat: How The New York Times Stopped an Ad for the Book ”The Real Anthony Fauci”
Intäkterna från försäljningen går till organisationen Children’s Health Defense, som han själv grundat. För det är barnens hälsa som står i fokus för Kennedys livsgärning.
Tanken på Kennedy som hälsominister är en mardröm för läkemedelsbolagen. Särskilt gäller detta vaccintillverkarna. De har nu dragit igång en smutskastningskampanj för att förmå senaten att underkänna valet av Kennedy till hälsominister. Ett av de grövsta exemplen är en stort uppslagen artikel i New York Times (13 dec 2024) med den braskande rubriken:
”Kennedys advokat har vänt sig till FDA för att återkalla godkännandet av poliovaccinet, som under årtionden har skyddat människor från ett virus som kan vålla förlamning och död.”
Svenska Dagbladet hakade på med en artikel (22 dec 2024), där NYT:s påståenden upprepades.
Det är emellertid en direkt lögn att hävda att Kennedy vill förhindra barn från att vaccineras mot polio. NYT:s artikel utgår från en två år gammal petition som Kennedys juridiske rådgivare Aaron Siri har lämnat in till FDA, den myndighet som godkänner nya läkemedelsprodukter innan de släpps ut på marknaden.
Petitionen avser endast ett av de sex poliovaccin som används i USA. Fem av dem bygger på traditionell och väl beprövade teknik. Dessa fem vaccin räcker till vartenda barn i hela USA.
Det vaccin som avses i petitionen bygger på en helt ny teknik. I USA är det de tillverkande läkemedelsföretagen som svarar för de kliniska studierna. Det nya poliovaccinet har genomgått en undermålig prövning. Det tillverkande företaget Sanofi har bara undersökt vaccinets skyddande egenskaper under tre dagar och inte använt någon kontrollgrupp vid sina tester.
Syftet med den inlämnade petitionen är att FDA genom att återkalla sitt godkännande ska tvinga Sanofi att genomföra korrekta kliniska tester för att garantera att vaccinet är säkert och effektivt.
Hur kan det då komma sig att ett sådant bristfälligt kontrollerat vaccin släppts ut på marknaden? För att förstå detta är en kort vaccinationshistoria nödvändig. I början av 1960-talet inleddes en kampanj för att vaccinera barn mot olika sjukdomar.
De fick under sitt första levnadsår tre vaccin, DFT (difteri, stelkramp, kikhosta), MMR (mässling, påssjuka, röda hund) och OPD (oralt poliovaccin). Vaccinationskampanjen utmålas som en stor framgång. Det stora paradexemplet var att mässlingen hade utrotats.
Detta är dock en sanning med modifikation. Under tidigt 1900-tal dog många barn i mässling, men under de följande årtiondena sjönk successivt antalet döda framför allt tack vare bättre sanitära förhållanden. När den storskaliga satsningen på barnvaccin inleddes år 1963 var dödsfallen i mässling nere på 1 %. Ändå lever alltjämt bilden att det är den framgångsrika vaccinationskampanjen som räddat hundratusentals barn från att dö i mässling.
Tillverkningen av barnvaccinen visade sig vara en förlustaffär för tillverkarna till följd av alla de skadestånd som de tvingades betala för biverkningar vållade av vaccinen. Till slut fanns bara tre bolag kvar, ett för varje vaccin. För att säkra en fortsatt produktion antog den amerikanska kongressen en lag som gav dem åtalsimmunitet. Staten tog över hela ansvaret för de kostsamma skadeståndsanspråken.
Lagen omfattar även all kommande tillverkning av barnvaccin. The National Childhood Vaccine Injury Act (NCIVA) undertecknades av president Ronald Reagan år 1986.
Denna lag har lett till en guldålder för läkemedelsbolagen. En amerikansk ettåring är numera injicerad tjugotre gånger med olika vaccin. Därtill kommer att modern under graviditeten får fyra vaccin. Fyra stora bolag har monopol: Pfizer, GlaxoSmith, Merck och Sanofi.
Vinsterna är gigantiska, inte minst därför att de slipper alla kostnader för marknadsföring. Den sköts av den amerikanska regeringen som tvingar på barnen alla dessa vaccin från späd ålder. Och dessutom kan bolagen alltså släppa ut endast nödtorftig kontrollerade vaccin på marknaden eftersom de inte riskerar några efterräkningar i form av skadestånd.
Parallellt med det ständigt växande antalet vaccin har de amerikanska barnen blivit allt sjukare. Kennedy menar att enda sättet att konstatera ett eventuellt samband mellan vaccinen och barnens allt sämre hälsa är genom korrekt utförda kliniska studier.
Ytterligare faktorer som kan utgöra en förklaring till den ökande sjukligheten är användningen av bekämpningsmedel i jordbruket och mängden kemikalier i maten. Också detta avser Kennedy att undersöka.
En annan orsak till Donald Trumps val av Kennedy till hälsominister är att det utgör ett led i hans arbete att få bukt med USA:s enorma statsskuld, där en växande post utgörs av vården av den allt sjukare amerikanska befolkningen.
USA lägger tre gånger mer på sjukvård än andra länder i västvärlden. Ändå toppar USA statistiken när det gäller antalet sjuka. Kennedy menar att enda sättet att minska denna utgiftspost är MAHA (Make America Healthy Again).
Detta är en gigantisk utmaning. Ingen annan bransch i USA har så många och så skickliga lobbyister som läkemedelsbolagen. De har genom sin propaganda, lydigt upprepad av medierna som är beroende av annonsintäkterna, lyckats skapa en närmast religiös tro på vaccin. Man ”tror” på vaccin eller ”förnekar” vaccin.
Minsta ifrågasättande utlöser en störtskur av fördömanden och tillmälen. Det ständigt upprepade mantrat att vaccinen är ”säkra och effektiva” fungerar som en besvärjelse i en civilisation riden av skräcken för döden. Det förhindrar en sansad och vetenskaplig diskussion, och det var just detta den inlämnade petitionen om Sanofis nya poliovaccin eftersträvade.
Den stora frågan är om smutskastningen av Robert Kennedy kommer att få effekt. Etablerade medier trumpetar ut vaccintillverkarnas osanna påstående att Kennedy vill stoppa all poliovaccinering, men medielandskapet har förändrats under de senaste åren. Tack vare fria medier finns idag en plattform att bemöta de fake news som sprids av till exempel New York Times och Svenska Dagbladet.
Relaterat
- SvD: Kennedy Jr:s misstag: ”Trump minns polio”
- Tucker Carlson: Aaron Siri: Everything You Should Know About the Polio Vaccine, & Its Link to the Abortion Industry
- Fox News: Attorney for RFK Jr. blasts ’hysterical’ media report as distortion of HHS pick’s views on vaccines