Bilden av universiteten som präglade av ett kritiskt förhållningssätt och självständigt tänkande är felaktig. Tvärtom har de i allt större utsträckning blivit propagandainstrument i händerna på den ekonomiska eliten, menar Susanne Dodillet, idéhistoriker och lektor i pedagogik vid Stockholms universitet.
I den här intervjun beskriver Susanne Dodillet hur utbildningsväsendet i Sverige genom olika reformer förvandlats, från ett blomstrande, vildvuxet bildningslandskap till en byråkratiserad och likriktande indoktrineringsanstalt.
Hon pratar också om hur mäktiga intressen kan generera en bild av att det råder konsensus inom ett givet kunskapsområde – exempelvis i klimatfrågan – genom att ensidigt rikta anslag till önskad forskning.
Dodillet är snart aktuell med boken ”Det korrumperade universitetet”. Hon är verksam på Stockholms Universitet.
Intervju: Per Shapiro, Folkets Radio
Stöd Folkets Radio Swish: 123 405 89 39