Christian Steinbeck är en företagsekonom och fd. ekonomichef som har undersökt vindkraftens ekonomi genom att studera över 1500 årsredovisningar från 2017 till 2024. Han kom fram till att satsningen på vindkraft i Sverige är den största kapitalförstöringen i modern tid.
Steinbeck studerade vilka bolag som äger vindkraftverken, men ”det går inte alls bra. Det går fruktansvärt dåligt”.
”De [enda] som tjänar pengar på det, är de som bygger upp vindkraftverk och sen springer därifrån, och där hittar du OX2, Eolus Vind, de här projektörerna, men ni hittar även SR Energy”.
Steinbeck visar diagram på den faktiska produktionen av vindkraftsel i terawattimmar från 2015 till 2025. Produktionen stiger, ”och det är ju det alla är så stolta över. Vi får mera vindkraft i Sverige”, men i och med att maxkapaciteten ökar hinner inte produktionen med.
”Det är för att vi har nu en sådan kapacitet av vindkraftsel att vi måste stänga av när det blåser, annars så kollapsar elnätet och ändå så ska det alltså byggas mer.” … ”Vi bygger alltså vindkraft som vi inte kan använda och det är kanske det märkligaste i energidebatten i dag i Sverige.”

Steinbeck säger att politiker vill bygga fler vindkraftverk trots att de är olönsamma, för att mycket av elen som kunde ha producerats uteblir för att vindkraftverken ofta står stilla. Vindkraften finansieras dessutom i väldigt hög utsträckning av offentliga pengar som vi aldrig får avkastning på.
Steinbeck visar under en cykeltur i en pedalbar på Almedalsveckan i Visby ett diagram över Sveriges elförbrukning och han säger att sedan sekelskiftet har förbrukningen sjunkit med tio procent. Minskningen beror på att vi tilläggsisolerar och bygger ut fjärrvärme, samt att skatten på elektricitet är så hög att många inte har råd att använda elen.

Enligt SCB har sex procent av svenskarna inte längre råd att värma sina hus på vinterhalvåret lika mycket.
”Det talas så mycket om global uppvärmning, men vi har en global nedkylning hemma hos många svenskar. Att man drar ner till kanske 17 grader istället för tjugo grader. Det här är ju ett folkhälsoproblem.”
Steinbeck ifrågasätter därför att vi ska bygga ännu fler vindkraftverk som vi måste stänga av vid lågt elbehov trots att det blåser eftersom elen inte kan lagras. Det handlar om stora mängder el som istället exporteras till mycket låga priser.
Ekonomen Christian Steinbeck, som studerat svensk vindkraft, säger att politiker vill bygga fler vindkraftverk trots att de är olönsamma för att mycket av elen som kunde produceras utblir för att vindkraftverken ofta står stilla.
De finansieras dessutom i väldigt hög… pic.twitter.com/BYHZOb9xiE
— Partiet Ambition Sverige (@ambitionsverige) July 2, 2026
Våra politiker är stolta över den svenska elexporten, men det handlar alltså om en överproduktion av elektricitet från vindkraftverk som inte kan sparas och då åker den ut ur landet till vrakpriser. Sverige tjänar inga pengar på detta.
”Om man nu säljer el för kanske fem öre per kilowattimme som kostade kanske åttio öre per kilowattimme att tillverka, då är det en väldigt dålig affär”.
Inte konstigt att vindkraftbolag går i konkurs, menar Steinbeck.
”Vi säljer en massa vindkraftsel till folk som får det slumpmässigt. Jag skulle hellre kalla det för slumpkraft [snarare] än vindkraft.”
Intervju och foto: Thomas Åkerberg, Ambition Sverige | Text: Torbjörn Sassersson
NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys.
