Trump hotar utplåna Iran igen – Avgörande datum 29 sep

Kristoffer Hell är utbildad i Storbritannien och är författare till böckerna "Strategic Vulnerability - Understanding Sweden's National Security Policies during the Cold War" samt "Västs Mörka Hjärta" och "Demokrati till Döds".
publicerad Idag 8:23
- av Kristoffer Hell
Trump vill utplåna Iran
Trump vill utplåna Iran | Montage: K. Hell

Tisdagen den 22 september 2026 hotade USA:s president Donald Trump från talarstolen i FN:s generalförsamling att utplåna Iran.

Samma dag hölls ett tre timmar långt möte mellan Iran och USA i FN, varvid Iran, enligt uppgifter i media, sa att det var redo att inom sju dagar öppna Hormuz, om USA samtidigt uppfyller de villkor som parterna enligt Iran redan har ingått avtal om, men som Trump inte längre vill kännas vid.

Donald Trump i FN:s generalförsamling:

”Jag har ett stort beslut att fatta. Ska ett avtal slutas med Iran som låter dem återuppbygga och skapa ett långt större land än det någonsin varit tidigare, kanske ett av de största i Mellanöstern eller till och med i världen, eller utplånar jag Islamiska republiken och gör det snabbt, så att de aldrig mer får en chans att döda och förgöra människor och länder? Driver jag dem in i helvetet utan någon chans att överleva och utan något hopp om framtida storhet eller generationer?”

På lördagen rapporterade Reuters, med hänvisning till Wall Street Journal, att Trump avvisat Irans förslag om att öppna Hormuz.

Analytiker, bland dem Tara Drozdenko vid Union of Concerned Scientists, ser Trumps ultimatum som ett hot om att tillgripa kärnvapen mot Iran.

Bakgrunden är att USA nyligen förlorade det konventionellt förda kriget mot Iran, varvid landet redan använt mer än hälften av sitt lager av avancerad ammunition, och att de enda vapensystem USA har kvar som skulle kunna riva upp och ändra krigsutgången är kärnvapen.

Enligt uppgift är de kärnvapen USA skulle kunna använda redan utbaserade i Europa eller finns ombord på amerikanska kärnvapenubåtar.

Referenser och relaterat

Donera till NewsVoice