Indien ska skicka människor till månen senast 2047

NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys. Stöd oss genom att donera, sponsra eller annonsera.
publicerad 5 november 2025
- av NewsVoice redaktion
AI-image: Indian astronaut on the Moon
AI-bild: Indisk astronaut på Månen | Bild av Grok

Den indiska rymdorganisationen ISRO har satt upp målet att ta människor till månen senast år 2047 och säkerställa deras återkomst, meddelar ISRO:s tidigare ordförande Shri Somanath. Det rapporterar Asian News International (ANI).

Shri Somanath noterade att organisationen redan har godkänt månmissionerna Chandrayaan-4 och Chandrayaan-5 samt planerar att etablera en indisk rymdbas på Månen.

Landet förbereder sig också aktivt för Gaganyaan-missionen, som är planerad till 2027. Rymdfarkosten kommer att transportera en besättning på tre astronauter i omloppsbana i tre dagar.

Enligt Somanath siktar Indien på att bidra med mellan 10 och 12 procent till den globala rymdekonomin under de kommande åren. För att uppnå detta mål har ISRO fyrdubblat nyttolasten för sin bärraket LVM3.

ISRO:s humanoida robot Vyommitra
ISRO:s humanoida robot Vyommitra | : Foto: GODL India

Tidigare meddelade ISRO:s ordförande V. R. Narayanan att Indien planerar att skicka en humanoid robot vid namn Vyommitra ut i rymden i december 2025. Detta steg kommer att ingå i förberedelserna för den första bemannade Gaganyaan-uppdraget. Roboten kommer att testa rymdfarkostens system, övervaka modulparametrar och säkerställa uppdragets säkerhet.

Vyommitra (sanskrit: ”vän”) är en robot med utseende av en kvinna, särskilt utformad för rymdfart. Den utvecklades av ISRO.

 

Källa: TV BRICS

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq