Den europeiska rymdorganisationen ESA har tagit ett första steg för att militarisera rymden över Europa. Det skedde när den säkrade en rekordbudget på 22,1 miljarder euro över tre år. De främsta konkurrenterna är USA och Kina.
Det var vid ett ministermöte i Bremen, Tyskland, som ESA:s medlemsländer (de flesta EU-länderna samt Norge, Schweiz och Storbritannien) beslöt att höja ESA:s budget med 30 procent från 17 miljarder euro till 22,1 miljarder euro.
För första gången i ESA:s 50-åriga historia fick organisationen mandatet att designa och driva rymdsystem för försvarsändamål.
- 3,4 miljarder euro ska gå till militära spaningssatelliter
- 2,1 miljarder euro är öronmärkta för säkrare satellitkommunikationer
- 900 miljoner euro ska stödja utvecklingen av europeiska bärraketer
Tyskland, Frankrike och Italien förblir de största bidragsgivarna, medan Polen enligt uppgift spelade en särskilt framträdande roll i förhandlingarna och vill bli värd för en ny ESA-anläggning fokuserad på säkerhetsrelaterade program.
Beslutet kommer i en tid då europeiska ledare alltmer har efterlyst ”strategisk autonomi” från USA, särskilt efter oro kring tillförlitligheten i amerikanska säkerhetsgarantier. Kritiker ifrågasätter om dubblering av existerande NATO-förmågor representerar en effektiv användning av resurser.
Kyriakos Mitsotakis, Greklands premiärminister:
”I dessa avgörande tider måste den europeiska unionens strategiska autonomi vara en icke-förhandlingsbar prioritet.”
Kapacitetsgapet
USA har opererat militära satelliter sedan 1960-talet och Kina har aggressivt expanderat sedan 2000-talet. Experter uppskattar att Europa ligger decennier efter deras militära rymdförmågor.
Pierre Lionnet, rymdindustrianalytiker och verkställande direktör för den europeiska rymdindustrins branschorganisation Eurospace, uppskattar att Europas väpnade styrkor tillsammans besitter tio gånger färre spionsatelliter än den amerikanska regeringen.
Ryssland, som ärvde Sovjetunionens rymdinfrastruktur (utvecklad under det kalla kriget), har fortfarande några av världens mest kapabla spaningssatelliter.
Europas första dedikerade försvarssatelliter kommer att skjutas upp 2028.
Industrin har välkomnat paketet som ökar marknadens förutsägbarhet för företag involverade i rymdfart.
Referenser och relaterat
- ESA: European Space Agency ministerial council decisions, Bremen
- Space Economy Institute: ”Space defense and European resilience: at the ESA Ministerial”
- UNITED24 Media: ”Europe Enters New Era of Space Militarization”
- Breaking Defense: ”In historic shift, ESA poised to take on defense role”
- Global Security Review: ”European Space Agency Goes Boldly”
- Space News: ”ESA advances ERS program”
- European Spaceflight: ”ESA Proposes €1B Budget to Align European Space Capabilities for Defence”
- Radio Free Europe/Radio Liberty: ”Are China’s Spy Satellites A Lifeline For Russia’s Struggling Space Intelligence?”
- The Interpreter: A pivotal moment for European strategic autonomy, courtesy of Trump
- Satellite Today: Can New Space Firms Plug Europe’s Gap in Defense Tech?
- US Space Force: US Space Force Intelligence: Space Threat Fact Sheets (various editions, 2024-2025)
