John Measheimer: Trump kan sannolikt inte att avstå från att attackera Iran – Israel bestämmer

publicerad Idag 0:02
John Measheimer
John Measheimer, eget verk

John Measheimer, professor vid University of Chicago, säger i en intervju att Trump sannolikt inte vill riskera ett krig med Iran, men att det är osannolikt att han kommer att kunna säga nej till sina ”herrar”, eftersom Israel vill ha kriget.

Judge Napolitano med kanalen Judging Freedom intervjuade John Measheimer, som säger:

”Alla länder i Mellanöstern, med undantag för kanske Förenade Arabemiraten, vill desperat undvika detta krig”.
”Kineserna och ryssarna vill inte ha detta krig, Trump vill inte ha detta krig. Vem vill ha detta krig? Benjamin Netanyahu.”

 

Napolitano frågade om han tror att Netanyahu kommer att få sitt krig, och Mearsheimer medgav att han inte är helt säker. Han sa att det finns tillfällen när han känner att kriget inte kan bli av eftersom det är osannolikt att USA kommer att uppnå sina mål genom att attackera Iran, och han menar att Iran har många alternativ för vedergällning, som att stänga Hormuzsundet.

Han sa att Iran också kan avfyra ballistiska missiler mot Israel.

”Så det är svårt att se varför det är vettigt att starta detta krig ur ett rent strategiskt perspektiv, men det verkar som om Trump har målat in sig i ett hörn, och dessutom verkar det som om israelerna har utövat enormt tryck på honom att gå i krig mot Iran. Kan han trotsa sina herrar?”

Iranierna sa på tisdagen att framsteg har gjorts i de indirekta förhandlingarna med Trump-administrationen, men vicepresident JD Vance sa till Fox News att Iran inte har erkänt de centrala kraven i dessa samtal.

Dessa krav innebär att Iran inte får ha något kärnvapenprogram, att programmet för ballistiska missiler begränsas och att Teheran slutar stödja regionala allierade, som Hizbollah och huthierna.

”En sak jag vill säga om förhandlingarna i morse: På vissa sätt gick det bra – de kom överens om att träffas igen efteråt. Men på andra sätt var det mycket tydligt att presidenten har satt upp vissa röda linjer som iranierna ännu inte är villiga att erkänna och arbeta igenom”, sa han enligt The Wall Street Journal.

Iran har till och med lockat med vissa ekonomiska möjligheter för Trump-administrationen om den går med på ett avtal.

Tidningen citerade en högt uppsatt iransk tjänsteman:

”Gemensamma intressen inom områdena olja och gas, gruvinvesteringar och till och med flygplansköp ingår i förhandlingsramen. För att avtalet ska vara hållbart är det viktigt att USA också gynnas inom områden med höga och snabba ekonomiska avkastningar.”

 

Text: The Trends Journal

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq

Urban Witches Banner