Vaccinplaneten – Även Tony Blair vill ha medicinsk apartheid

NewsVoice är en nättidning som startade 2011. Syftet är att publicera oberoende nyheter, debattartiklar och kommentarer samt analyser.
publicerad 10 juni 2021
- NewsVoice redaktion
Tony Blair, 2009. Foto: Center for American Progress. Licens: CC BY ND 2.0
Tony Blair, 2009. Foto: Center for American Progress. Licens: CC BY ND 2.0
Bild (modifierad): Tony Blair, 2009. Foto: Center for American Progress. Licens: CC BY ND 2.0

NOTERAT. Nya Dagbladet skräder inte orden när de beskriver Tony Blair som vaccinförespråkare. Han kallas både krigsförbrytare och krigshök i samband med att  han efterlyser ett apartheid-liknande samhälle där medborgerliga fri- och rättigheter delas upp efter vaccinationsstatus.

Det var i den vänsterliberala TV-showen Andrew Marr Show som Tony Blair sa att han anser att det är viktigt att skilja på vaccinerade och ovaccinerade människor och att dessa två grupper inte bör ha samma friheter.

“Att Blair vill att icke-vaccinerade ska behandlas som någon andra klassens medborgare är ingenting som kritiseras eller ifrågasätts av programledaren.” – Isak Boman

Nya Dagbladet skriver också att EU-parlamentet med 546 ja-röster mot 93 nej-röster röstat igenom ett förslag som innebär att vaccinpass ska införas i hela EU. Vaccinpassen ska innehålla medborgarnas sjukdomshistorik och vaccinationsstatus.

Text: NewsVoice

Bildannons för Dieseltrim.se

Så här kan du stötta Newsvoice

  • Varför fråga T.B. om något så ytterst komplicerat som virus/immunitet och smittspridning. Jag tycker man borde fråga Fredrik Reinfeldt istället

  • Tony Blair & Co dvs EU-politiker saknar kompetens inom medicin. Massmedia måste sluta vara INKOMPETENSENS megafoner och hålla sig till vetenskap och ”beprövad erfarenhet”. Blair, även som politiker har visat på inkompetens bl a i Assange-fallet.
    ”In times of universal deceit, telling the truth is a revolutionary act” (George Orwell).

      • Kanske skriver jag nu på övertid…

        Tack till alla er som gett stöd, när det är som jobbigast!

        Jag försöker ett tag till…

        Enormt intressant, Magnus, om denna före detta premiärministern i England, Tony Blair!

        Det finns väldigt många paralleller mellan Tony Blair och Carl Bildt – och båda är bosatta i högsta lyx i Italien.

        Båda två är även före detta nationella topp-politiker som blivit medlemmar i det extremt elitära Committee of 300:

        Här skriver Pia Hellertz om detta informella världsparlament, Committee of 300:

        http://www.piahellertz.com/Historien_om_Committee_of_300.pdf

        • Zbigniew Brzezinski var president-rådgivare åt en lång rad presidenter i USA, PRESIDENTRÅDGIVARE vill säga den ​som styrde de här presidenterna. Han påbörjade sin jesuitutbildning vid Loyola High School in Montreal och doktorerade vid ett jesuit-universitet. Han samarbetade intimt med den bekännande katoliken Henry Kissinger och tillika Madeleine Albright. 

          Intressant att Carl Bildt och de här tre figurerna var högst aktiva i förstörelsen av Jugoslavien.

          Zbigniew Brzezinskis son har varit ambassadör i Sverige.

          Här uttalar sig schackspelaren om hur han tycker att människor ska kontrolleras:

          https://www.youtube.com/watch?v=GO2U9jJoWsM

  • Det är tröttsamt vilket utrymme dessa föredettingar fortfarande får i pressen, som om någon ens skulle vara intresserad av vad de har att säga. Tony Blair borde ruttna bort i en liten tyst madrasserad fängelsecell.

  • Lämna ett svar

    Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *