WHO: Coronaviruset covid-19 är en pandemi

NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys. Stöd oss genom att donera, sponsra eller annonsera.
publicerad 11 mars 2020
- av NewsVoice redaktion
Folkhälsomyndigheten, säkerhetslab, P4-zonen. Pressfoto: Magnus Pehrsson
Folkhälsomyndigheten, säkerhetslab, P4-zonen. Pressfoto: Magnus Pehrsson
Folkhälsomyndigheten, säkerhetslab, P4. Pressfoto: Magnus Pehrsson

Världshälsoorganisationen WHO har idag [11 mars] förklarat att utbrottet av covid-19 utgör en pandemi.

Sjukdomen finns nu eller kommer snart att finnas i alla världsdelarna och kommer sannolikt att drabba alla världens länder, skriver Folkhälsomyndigheten. Världshälsoorganisationen WHO understryker vikten av att alla världens länder nu förbereder sig för sjukdomen, framförallt när det gäller sjukvården.

För Sverige innebär detta inte några förändringar i det arbete som pågår. De bedömningar av risk och de viktiga strategier och åtgärder som presenterats de senaste dagarna kvarstår, skriver Folkhälsomyndigheten.

Text: Krisinformation.se

Relaterat

 

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq

Ämnen: covid-19pandemi