NewsVoice inleder mediesamarbete med tankesmedjan Kreaprenör och Nordic Council for natural Nutrition and Metabolic Health. Vi får en win-win-win-lösning när sajterna kan samarbeta om artikelinnehåll.
Efter flera interna möten har de tre aktörerna beslutat att samarbeta närmare kring artikelinnehåll på nätet.
Kreaprenör lägger ner föreningsverksamheten och får istället funktionen som tankesmedja och nätverk. Kreaprenör bildades 2001 som en opinions- och publicistverksamhet för nytänkande, där vi uppmanar människor att följa ”common sense”.
Tankesmedjan Kreaprenör har med sig kända namn som LO Landin och Lars Bern.
Riksföreningen för Metabol Hälsa grundades 2017 för att sprida kunskap om sambanden mellan naturlig näring och metabol hälsa. Genom ett samgående 2022 med föreningen Nordic Nutrition Council (NNC) fick medlemmarna bättre möjligheter att hjälpa människor att ta mer ansvar för sin hälsa. Sammanslagningen renderade det svenska namnet Nordiska föreningen för Naturlig Näring och Metabol Hälsa (NNMH).
I och med det nya samarbetet kommer Kreaprenör främst använda NewsVoice som mediekanal och NNMH artiklar kommer även de att nå en större läsarskara.
Samarbetet känns fanns fantastiskt bra. Nu kan vi nå fler och göra mer nytta i samhället genom samhällsupplysning, nytänkande och folkbildning i hälsa.
Torbjörn Sassersson, NewsVoice, grundare
Torbjörn Sassersson grundade NewsVoice 2011. Stöd hans arbete genom en
