Gab Team: USA:s utrikesdepartement utmanar brittiska censurförsök

publicerad 2 april 2025
Andrew Torba. Foto: PAHomepage.com
Andrew Torba, GAB:s grundare

Bara några dagar efter att vi avslöjade den brittiska regeringens eskalerande attacker – inklusive deras erkännande av att de riktar in sig på våra infrastrukturleverantörer i en ekonomisk terrorhandling – bekräftar nya incidenter att våra varningar om farorna med Storbritanniens Online Safety Act erkänns på högsta nivå, samtidigt som de avslöjar den verkligt drakoniska karaktären av deras hot.

Först en bekräftelse. I en färsk rapport i The Guardian avslöjas att tjänstemän från USA:s utrikesdepartement direkt utmanade den brittiska kommunikationsmyndigheten Ofcom om det allvarliga hot som Online Safety Act utgör mot yttrandefriheten.

Enligt rapporten:

  • Tjänstemän från utrikesdepartementets byrå för demokrati, mänskliga rättigheter och arbete (DRL) träffade Ofcom i London.
  • Under detta möte tog de uttryckligen upp farhågor om hur Online Safety Act riskerar att inkräkta på yttrandefriheten.
  • En talesperson för utrikesdepartementet bekräftade detta och sa:

”Som vicepresident Vance har sagt är vi oroade över yttrandefriheten i Storbritannien. Det är viktigt att Storbritannien respekterar och skyddar yttrandefriheten.”

U.S. Vice President J. D. Vance
USA:s vicepresident J.D. Vance, 2024. Foto: Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0

Detta är en betydande bekräftelse på allt som Gab har kämpat emot. Även delar av den amerikanska regeringen erkänner UK Online Safety Act som det hot det är.

Nu, den starka upptrappningen: Medan Ofcom bagatelliserar lagen och hävdar att den endast riktar sig mot ”olagligt innehåll”, är verkligheten mycket mer olycksbådande och sträcker sig till personliga hot utan motstycke. Lagens räckvidd är inte begränsad; den gäller potentiellt för alla användar-till-användartjänster som är tillgängliga i Storbritannien.

Här är den verkligt skrämmande delen: I denna tyranniska lagstiftning finns befogenheten för brittiska myndigheter att väcka åtal mot namngivna ledande befattningshavare på företag som inte anses följa lagstiftningen.

Låt det sjunka in. De tror verkligen att de har befogenhet enligt denna lag att rikta in sig på individer – som jag själv – och potentiellt skicka amerikanska medborgare till fängelse för det påstådda brottet att vägra att genomföra Storbritanniens subjektiva censurregim på en USA-baserad plattform som skyddas av det första tillägget.

Detta är inte bara vanföreställningar; det är en fantastisk uppvisning av auktoritärt övergrepp. Det är som om de har glömt att vi verkar i USA, enligt amerikansk lag. Detta hot om att bokstavligen fängsla chefer för utländska företag visar den absoluta extremiteten i deras censuragenda och deras förakt för internationella normer, nationell suveränitet och grundläggande rättigheter.

Vad detta innebär:

  • Vår kamp är rättfärdigad och nu validerad: USA:s utrikesdepartement erkänner riskerna för yttrandefriheten.
  • Ofcoms narrativ är motbevisat: Deras agerande och lagtexten avslöjar ett bredare censurmål, som nu inkluderar hot om fängelse.
  • Insatserna är personliga och existentiella: Det handlar inte längre bara om böter eller deplattforming; det handlar om möjligheten att åtala individer för att ha upprätthållit yttrandefrihetsprinciper.
  • USA måste agera omedelbart: Att ”uttrycka oro” är otillräckligt när man står inför hot om ekonomisk terrorism och att amerikanska medborgare kan fängslas av en utländsk regering på grund av grundlagsskyddade yttranden.

Vi utnyttjar denna validering från utrikesdepartementet, i kombination med avslöjandet av dessa upprörande personliga hot, i vår pågående kommunikation med USA:s handelsrepresentant, justitiedepartementet, Vita huset och andra relevanta organ.

Vi kräver beslutsamma åtgärder från den amerikanska regeringen, inklusive president Trumps föreslagna tullar, för att skydda amerikanska företag, amerikanska medborgare och den grundläggande principen om yttrandefrihet från denna utländska aggression.

Denna kamp har nått en kritisk intensitet. Den brittiska regeringen attackerar inte bara en plattform, de hotar individer med fängelsestraff för att de försvarar rätten att tala fritt. Vi måste ha resurser att slå tillbaka på alla fronter: juridiskt, tekniskt och politiskt – mot detta mångfacetterade angrepp.

 

Text: Andrew Torba och Gab Team


Gab är en amerikansk alt-tech-tjänst för mikrobloggar och sociala nätverk. Gab anklagas för att precis som Facebook och andra plattformar innehålla högerextremt och/eller vänsterextremt innehåll.

Stöd Gab

Upgrade to GabPRO: By upgrading to GabPRO, you’ll enjoy enhanced features while directly supporting our efforts to defend free speech.

Use Gab AI: Our AI model Arya is the only AI model built around Christian and Western values. Gab AI also offers access to all of the top AI models in the world in one dashboard.

Shop at the Gab Store: By making a purchase from the Gab Shop, you not only get great products but also contribute to our mission.

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq