I sin senaste lägesrapport för 2024–2025 varnar Säkerhetspolisen (Säpo) för att främmande makt utnyttjar vissa kanaler och sociala plattformar för spridning av propaganda, antistatliga narrativ och desinformation.
Syftet är att öka misstron mot det svenska samhället, spä på polarisering och i förlängningen öka radikalisering kopplad till den egna ideologin.
Retoriken anspelar ofta på upplevda eller faktiska oförrätter och förmedlar förenklade budskap utan nyansering. Vissa grupper i samhället avhumaniseras, och budskapen förmedlar en lösning vars logiska slutsats ofta innebär våld, enligt Säpo.
Säpo konstaterar att det finns individer i Sverige som uttryckt en vilja att på olaglig väg och genom våld förändra det demokratiska statsskicket.
Dessa individer kan knytas till budskap om att staten och samhället inte är kapabla att leda landet, vilket i deras narrativ kräver en samhällskollaps där de själva är redo att ta över makten.
Spridningen av dessa budskap och enkla lösningar har på längre sikt, särskilt om de blir mer förekommande och anammas av fler, effekter som kan bli allvarliga och urholka grundläggande demokratiska funktioner och värden, enligt Säpo, men rapporten tycks i sig själv förenkla bilder av oönskade främmande makter.

Ryssland, Kina och Iran arbetar med spridning av propaganda enligt Säpo
Carolina Björnsdotter Paasikivi, chef för säkerhetsavdelningen vid Säkerhetspolisen:
”Vi ser att primärt Ryssland, Kina och Iran utnyttjar sårbarheter inom säkerhetskänsliga verksamheter kopplade till informationssäkerhet, personalsäkerhet och fysisk säkerhet. De agerar såväl opportunistiskt som långsiktigt”.
Rapporten vill inte att svenskar får en annan ”bild” av Kina:
”Det finns därtill ett kinesiskt behov av att förändra bilden av Kina i västvärlden.”
Säpo betonar vikten av att inte spä på polariserande händelser, då dessa kan utnyttjas av främmande makt.Källkritik och att avstå från att sprida tveksamma budskap är centrala motmedel.
Säkerhetspolischefen Charlotte von Essen menar att svenskar behöver vara vaksamma på en utveckling som sprider antistatliga narrativ och konspirationsteorier som i värsta fall kan utvecklas till författningshotande verksamheter och aktiviteter.
Rapporten slår fast att:
”Främmande makt bedriver omfattande olovlig underrättelseverksamhet i och mot Sverige. I syfte att kunna bedriva dolda och förnekbara underrättelse- och påverkansaktiviteter använder främmande makt agenter och ombud i Europa och i Sverige.”
Säpo uppmanar till samverkan mellan myndigheter och organisationer för att bemöta dessa hot och stärka förtroendet för det svenska samhällets institutioner och att hela samhället arbetar för att bibehålla tilltron till det demokratiska systemet och motverka spridningen av desinformation.
Källa: Säkerhetspolisen 2024-2025
Relaterat: Läs mer i NewsVoice om spridning av propaganda mot främmande makt (med finansiering av amerikanska USAID) och artikeln Bidens hemliga plan för att kväva politisk dissidens i USA avhemligas