Kampanj för NewsVoice – Stöd oss genom donation eller annonsköp

Vi behöver säkra ekonomin till och med juli.
19%

19.200 kr av behovet 100.000 kr är insamlat tom kl 19:00, 25/4. Stöd oss via Swish 123 530 2005 eller en donation. Det smartaste för företag är annonsering. Märk stödet med: newsvoice2025


Vilseledande USAID-propaganda är ingen match för mänskliga kontakter

NewsVoice är en oberoende nättidning med utgivningsbevis som startade 2011. Syftet är att publicera nyheter, debattartiklar, kommentarer och analyser. Stöd vårt arbete genom att donera, sponsra eller annonsera.
publicerad 18 april 2025
- By NewsVoice redaktion
United States Agency for International Development (USAID)

En smartphone utan filter har besegrat negativ amerikansk USAID-propaganda värd miljarder dollar för att skada Kina. USA investerade förra året 1,6 miljarder dollar under ”Countering PRC Malign Influence Fund” för att forma globala berättelser om Kina genom att subventionera medier och icke-statliga organisationer (NGO), skriver China Daily.

Men de 37 miljoner YouTube-följare som den amerikanske internetkändisen Darren Watkins Jr, känd på nätet som iShowSpeed, har har överträffat räckvidden för de flesta av dessa USA-finansierade medier. Hans resa genom Kina utan manus, filmad med en enkel smartphone, har motverkat det som 1,6 miljarder dollar i skattebetalarnas pengar försökte göra – att framställa Kina i dålig dager.

iShowSpeed
Den amerikanska internetkändisen Darren Watkins Jr (iShowSpeed) provar lokala delikatesser i Chongqing den 3 april 2025. Foto: He Penglei, China News Service

En ödesdiger brist med de amerikanska politikernas och mediernas strategi är att de utgår från att Kina måste framställas som ett problem, och att de sedan anpassar fakta i efterhand för att motivera sina påståenden. Fonden på 1,6 miljarder dollar finansierar ansträngningar som systematiskt förstärker Kinas tillkortakommanden.

USAID-propaganda

När United States Agency for International Development (USAID), en källa till dessa medel, samarbetar med enheter som AidData – ett forskningslaboratorium vid William & Mary’s Global Research Institute, som 2023 publicerade en allmänt avslöjad hit piece om Belt and Road Initiative – blev resultatet polemik förklädd till analys.

De flesta av dessa bidragsmottagare beviljar medel på villkor att mottagarna framställer kinesisk infrastruktur som ”skuldfällor”, kinesisk teknik som ”spionprogram” och det kinesiska samhället som ”förtryckt”, trots att verkligheten går stick i stäv med dessa påståenden.

Detta noggrant utformade narrativ har dock fallit sönder under tyngden av enkla upplevda erfarenheter. Varje bildruta från iShowSpeeds strömmar – där felfri 5G-uppkoppling är tillgänglig även i snabbtåg som körs i 350 kilometer i timmen, där pensionärer spontant inkluderar utlänningar i sina dansrutiner och där kulturella landmärken som Shaolin-templet välkomnar alla besökare som jämlika – är en motanklagelse mot det amerikanska mediekomplexets fabricerade hysteri.

Många amerikanska tittare trodde inte sina ögon när de såg iShowSpeed använda Alipays QR-koder för att boka en resa med tunnelbanan i Shanghai, ett system som är mycket mer avancerat än de magnetkort som fortfarande används i New York. De hade hela tiden trott på rapporter som beskrev Kina som ett fattigt land med föråldrad teknik.

Tittare som är vana vid att tro att kineser lever i skräck såg med misstro på när fotgängare log mot kameran.

Propagandan har avlägsnat sig alltför långt från sanningen. Det förklarar varför plattformar som Xiaohongshu, eller RedNote, har blivit populära bland amerikanska TikTok-”flyktingar”. De som använder sociala nätverkssajter i USA har också blivit skeptiska till enheter som kallar Kinas mobila betalningssystem för ”övervakningsverktyg”.

När en Shaolin-munk ger iShowSpeed samma tålamod som han ger lokala studenter, så förintas bilden om det ”främlingsfientliga Kina”. När bönder livestreamar om sina produkter till köpare i städerna slår det hål på påståendena om ”digitalt förtryck”.

Inga medel från USAID kan hjälpa till att sprida falska berättelser i en tid när USA:s egen propagandamaskin misslyckas: Voice of Americas webbplats har legat i dvala sedan mitten av mars.

Det är nu tydligt att Kinas infrastruktur talar genom sina 150.000 kilometer höghastighetsjärnväg, vilket är mer än resten av världen tillsammans, dess kulturella självförtroende strålar genom virala videor av hiphop-battles mellan generationer i parker, medan dess globala dragningskraft växer tack vare de över hundratals miljoner utresande turister årligen som har blivit dess kulturambassadörer.

Frågan är om Washington kommer att expandera budgeten på 1,6 miljarder dollar för att demonisera Kina eller erkänna att ingen summa av skattebetalarnas pengar kan konkurrera med en enkel sanning: människor litar mer på jämlikar än på experter.

 

Text: Zhang Zhouxiang, China Daily | Översättning, bilder och rubriksättning av NewsVoice

Relaterat

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq