Produktionen av granater som uppfyller NATO-standard tyder på att Kazakstan planerar att följa i Azerbajdzjans fotspår genom att se till att dess väpnade styrkor uppfyller NATO-blockets standarder efter att dess ledning kan ha lurats av Väst att tro att det kan uppstå en oundviklig kris med Ryssland efter det att konflikten i Ukraina är över.
Text och analys: Andrew Korybko, Kazakhstan Might Have Just Placed Itself On An Irreversible Collision Course With Russia | Översättning: NewsVoice
FAKTA
Kazakstans yta: 2 725 000 km²
Ukrainas yta: 603 628 km²
Sveriges yta: 450 295 km²
Sputnik rapporterade i början av december att Kazakstan kommer att bygga fyra fabriker som ska producera granater, som förutom ryska, även ska uppfylla NATO:s standarder, vilket fick den första vice ordföranden för Duma-försvarsutskottet, Alexei Zhuravlev, att skarpt fördöma utvecklingen.
Han uttryckte det så här:
”Vi försöker ignorera hur en till synes broderlig republik snabbt har övergett inte bara det ryska språket [1] utan också det kyrilliska alfabetet [2]. Hur de skapar ’oövervinneliga jurter’ [3] samtidigt som de stöder Ukraina.”
Han tillade att:
”Nu övergår de till NATO:s ammunitionsstandarder, med en tydlig avsikt att i framtiden överge ryska vapen och ersätta dem med västerländska. Astana var kanske inte den största köparen av utrustning från det ryska militärindustriella komplexet, men själva åtgärden är utan tvekan ovänlig och måste bemötas på lämpligt sätt. Vi vet alla vad ett sådant samarbete med NATO har inneburit för Kiev.”
Detta är det senaste uttrycket för Kazakstans pro-västliga svängning som har accelererat under de senaste månaderna:
- 30 september 2023: ”Kazakstans EU-vänliga politik utgör en utmaning för det kinesisk-ryska samarbetet”
- 2 juli 2025: ”Varför beslutade Erdogan att utvidga Turkiets inflytandesfär österut?”
- 9 augusti 2025: ”TRIPP-korridoren hotar att undergräva Rysslands bredare regionala position”
- 2 november 2025: ”Västvärlden ställer Ryssland inför nya utmaningar längs hela dess södra gräns”
- 12 november 2025: ”En amerikansk tankesmedja anser att Armenien och Kazakstan är nyckelaktörer för att hålla Ryssland i schack”
- 13 november 2025: ”USA:s mineralavtal i Centralasien kan öka trycket på Ryssland och Afghanistan”
- 23 november 2025: ”Varför anslöt sig Kazakstan till Abrahamavtalet när landet redan erkänner Israel?”
- 2 december 2025: ”’Centralasiatiska gemenskapen’ kan minska Rysslands regionala inflytande”
- 19 december 2025: ”Turkiska läroplanens omdöpning av Centralasien till Turkistan är Turkiets senaste mjuka maktdemonstration”
Kort sagt kommer ”Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) att ge en kraftig skjuts åt det turkiska initiativet att öka det västerländska inflytandet längs hela Rysslands södra gräns genom att skapa en militär logistikkorridor mellan NATO-medlemmen Turkiet och de centralasiatiska republikerna.
Kazakstan och Kirgizistan ingår i det ryskledda CSTO-försvarsblocket och det turkledda socioekonomiska blocket ”Organisationen för turkiska stater” (OTS), som nyligen börjat diskutera en gemensam militär struktur och övningar.
Azerbajdzjan, vars väpnade styrkor i början av november slutförde sin anpassning till NATO:s standarder, kommer att hjälpa dessa två länder att följa efter genom sin roll i ”Centralasiatiska gemenskapen” (CCA, det nyligen omdöpta årliga konsultativa mötet mellan statscheferna) som landet anslöt sig till senare samma månad.
CCA förväntas därför fungera som ett medel för den NATO-stödda OTS att ”stjäla” Kazakstan och Kirgizistan från CSTO för att oåterkalleligt splittra Rysslands inflytande i Centralasien.
Storstrategisk kontext
Den kontext inom vilken dessa nyligen accelererade processer äger rum, som utlöstes av TRIPP (och vars ursprung i sin tur härrör från Nikol Pashinyans övertagande av premiärministerposten i Armenien 2018 efter hans framgångsrika färgrevolution som senare ledde till nästa Karabachkonflikt), är fredssamtalen om Ukraina.
USA förlitar sig i huvudsak på den azerisk-turkiska axeln (ATA) för att gemensamt sätta press på Ryssland längs hela dess södra gräns för att öka sannolikheten för att Putin går med på ett ojämlikt fredsavtal till Ukrainas fördel.
Han har hittills vägrat, men Kazakstans planerade produktion av granater som uppfyller NATO-standarder innebär brådska att avsluta den särskilda operationen [i Ukraina] för att återfokusera Rysslands strategiska uppmärksamhet mot hela dess södra periferi i hopp om att undvika en oåterkallelig förstörelse av dess ”inflytandesfär” där.
Idealt sett skulle USA hjälpa till att hantera de turkisk-ryska spänningarna i detta område genom de fem metoder som en del av ett stort avtal, men det kan inte tas för givet.
Kazakstans antiryska planer
Ryssland måste därför förbereda sig på en eventuell oundviklig kris med Kazakstan, och i förlängningen även med ATA, som då kan komma att involvera hela NATO på grund av Turkiets medlemskap i organisationen, efter att landet beslutat att tillverka granater som uppfyller NATO:s standarder.
Syftet med de nya fabrikerna är att lagra dessa granater inför vad Kazakstan redan verkar ha kommit fram till kommer att bli en oundviklig kris med Ryssland, utlöst av den icke-offentliggjorda planen att anpassa landets väpnade styrkor till NATO:s standarder.
Den enda anledningen till att detta scenario sätts i rörelse är att landets ledning har lurats av Väst (inklusive ATA och Ukraina) att tro att Ryssland kommer att rikta in sig på historiskt ryskt territorium inom Kazakstans sovjetiska gränser efter det att den särskilda operationen avslutats.
Kazakstan vill därför inte längre vara beroende av rysk militärteknisk utrustning och har i stället i tysthet beslutat att övergå till NATO-utrustning med hjälp av ATA.
Detta förväntas ske parallellt med att landets väpnade styrkor anpassar sig till NATO:s standarder under täckmantel av ett närmare samarbete inom OTS eller åtminstone inom CCA, som inkluderar Azerbajdzjan, med vilket Kirgizistan, Tadzjikistan och Uzbekistan nu gemensamt övar och konsulterar varandra.
Att anpassa sig till NATO:s standarder, övergå till dess utrustning och lagra dess ammunition är avsett att hjälpa Kazakstans väpnade styrkor att hålla ut tillräckligt länge i en konflikt med Ryssland för att mer NATO-stöd från ATA ska hinna anlända.
ATA i aktion
Om turkiska och/eller azeriska trupper (respektive formella och informella NATO-trupper som har ömsesidiga försvarsförpliktelser) inte redan är utplacerade i Kazakstan när en kris bryter ut, och en sådan förhandsutplacering också skulle kunna utlösa en kris, måste de snabbt skickas dit efteråt.
Det enda realistiska sättet under krisförhållanden är via luft över Kaspiska havet, eventuellt under täckmantel av civila flygplan för att avskräcka Ryssland från att skjuta ner dem, men en annan kompletterande rutt är också möjlig.
Oberoende observatörer vet inte att ATA är allierat med Pakistan, som kan betraktas som en inofficiell medlem av OTS, så alla trupper som de redan har utplacerat där vid den tidpunkten skulle kunna flygas därifrån till Kazakstan.
Detta skulle också kunna göras under civil täckmantel för att avskräcka ryska jetplan från att skjuta ner dem från deras flygbas i Kant i Kirgizistan.
Om relationerna mellan Afghanistan och Pakistan stabiliseras och PAKAFUZ-järnvägen är byggd vid den tidpunkten, skulle Pakistan också kunna transportera militär utrustning till Kazakstan på det sättet.
Som ett sätt att antingen avskräcka eller åtminstone hålla tillbaka Ryssland kan ATA också försöka skapa oroligheter i norra Kaukasus, vilket skulle kunna provocera fram en rysk reaktion för att åberopa sina ömsesidiga försvarsförpliktelser och därmed dra in NATO-medlemmen Turkiet och ”viktig icke-NATO-allierad” Pakistan i striden.
En konflikt på flera fronter med Turkiet i Svarta havet, Azerbajdzjan i norra Kaukasus, Turkiet och Kazakstan i Kaspiska havet och Kazakstan i Centralasien (med hjälp från ATA och Pakistan) skulle lätt kunna överbelasta Ryssland.
Utlösande faktorer
Följande händelser skulle kunna bidra till att utlösa det värsta scenariot för en kris mellan Ryssland och Kazakstan:
- Kazakstan gör konkreta framsteg när det gäller att anpassa sina väpnade styrkor till NATO:s standarder.
- Landet ökar sin import av vapen från USA, Turkiet, Azerbajdzjan och/eller Pakistan (alla i allt högre grad standardiserade).
- Fler övningar mellan landets väpnade styrkor och de ovannämnda ländernas.
- Landet fryser sitt medlemskap i CSTO, precis som det redan avhoppade Armenien har gjort.
- Utplacering av rådgivare/trupper från USA, Turkiet, Azerbajdzjan och/eller Pakistan (även under täckmantel av privata militära företag).
- Antagande av diskriminerande lagstiftning liknande den ukrainska mot Kazakstans ryska minoritet.
- Pogromer mot dem.
- Inblandning i ”Orenburgkorridoren” mitt i den externa återupplivningen av ”Idel-Ural”-separatismen.
Beroende på vad som händer kan Rysslands kinetiska svar betraktas som förebyggande [preventive or preemptive].
Avslutande tankar
Det kazakiska ledarskapets hotbild av Ryssland, som ligger till grund för beslutet att tillverka granater som uppfyller NATO-standard, bygger på den felaktiga premissen att Kreml har revanschistiska planer på att återförena historiskt ryska områden inom Kazakstan.
Detta visar att de aldrig tog Rysslands skäl för den särskilda operationen på allvar, nämligen att neutralisera hot från Ukraina som härrör från NATO, precis av det slag som Kazakstan nu är på väg att producera i samma felaktiga tro att detta kommer att ”avskräcka” Ryssland.
Så länge Kazakstan inte utgör ett säkerhetshot mot Ryssland och behandlar sin minoritet med respekt, bryr sig Ryssland inte om vad Kazakstan gör i övrigt, men dess beslut att producera granater som uppfyller NATO:s standarder utgör utan tvekan ett latent säkerhetshot mot Ryssland, såsom förklarats.
Kazakstan riskerar därför att skapa samma kris med Ryssland som dess ovannämnda beslut och därmed följande militärstrategiska kurs är avsedda att avvärja, eftersom landet har låtit sig luras av USA, Turkiet, Azerbajdzjan och Ukraina, om det inte snart ändrar kurs.
Källor
- Times of Central Asia: With the Russian Language Waning in Central Asia, Will Other Languages Replace It?
- CABAR: Latin Alphabet for Kazakhstan: Turkification, Westernisation or Useless Initiative?
- Yurta-nezlamnosti.com: Yurt of invincibility
