Trump-administrationen har gripit Maduro och hans fru

NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys. Stöd oss genom att donera, sponsra eller annonsera.
publicerad Igår 11:08
- av NewsVoice redaktion
Nicolás Maduro Moros och Cilia Flores
Nicolás Maduro Moros och Cilia Flores | Foton: Eneas De Troya (CC BY-SA 4.0) och Xavier Granja Cedeño (CC BY-SA 1.0)

USA har tillfångatagit Venezuelas president Maduro och hans fru Cilia Flores. Båda har förts till USA, denna morgon, svensk tid.

Trump skriver på Truth Social:

”Förenta staterna har framgångsrikt genomfört en storskalig attack mot Venezuela och dess ledare, president Nicolas Maduro, som tillsammans med sin fru har gripits och förts ut ur landet. Denna operation genomfördes i samarbete med amerikanska brottsbekämpande myndigheter. Mer information kommer senare. En presskonferens kommer att hållas idag kl. 11.00 i Mar-a-Lago.”

Donald Trump har meddelat att USA ligger bakom attackerna i Venezuela och gripandet, skriver SVT.

Amerikanska tjänstemannakällor uppger till CBS News att det var specialförbandet Delta Force som tillfångatog Maduro och hans hustru.

Relaterat: USA attackerar Venezuela – Explosioner i Caracas

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq