USA och inhemsk militär startade krig mot knarkkartellerna i Mexiko

Torbjörn Sassersson grundade NewsVoice 2011. Stöd hans arbete genom en direktdonation via Paypal.
publicerad Idag 3:38
- av Torbjörn Sassersson
Krig mot knarkkartellerna startade i Mexiko 22 februari 2026.
Krig mot knarkkartellerna startade i Mexiko 22 februari 2026 | Foto: Rumbo MX

USA har startat ett krig mot knarkkartellerna i samverkan med den mexikanska militären. Strider mellan karteller och säkerhetsstyrkor har brutit ut i flera städer i Mexiko efter att narkotikabossen Nemesio Oseguera ”El Mencho” Cervantes förts gripits och sedan avlidit.

Donald Trump säger i ett uttalande på Fox News att den mexikanska presidenten Claudia Sheinbaum inte styr landet, utan att kartellerna gör det. Trump ska ha erbjudit Sheinbaum hjälp med att bekämpa de kriminella gängen, men att hon ska ha sagt nej vid upprepade tillfällen. 

”She’s a good woman…but the Cartels are running Mexico. She’s not running Mexico…”

Trump tog sedan beslutet att starta kriget, enligt obekräftade uppgifter.

På söndagen meddelade Mexikos försvarsministerium att dess specialstyrkor dödat El Mencho, ledaren för kartellen Jalisco New Generation Cartel (Cártel de Jalisco Nueva Generación, CJNG). Cervantes avled av sina skador efter en militär operation för att gripa honom i Tapalpa.

Nemesio Oseguera Cervantes, alias ”El Mencho”, till Mexico City, eskorterad av en konvoj av mexikanska styrkor
Ankomsten av Nemesio Oseguera Cervantes, alias ”El Mencho”, till Mexico City, eskorterad av en konvoj av mexikanska styrkor, 22 februari 2026| Bildruta från privat video

Kartellstyrkorna svarar med att bekämpa mexikanska trupper och polis med order från sina drogbaroner att döda alla soldater och poliser de kan hitta i Mexiko. Skottväxlingar som denna pågår just nu över hela landet.

Sociala medier fylls av privatpersoner som filmar med sina mobilkameror över hela Mexiko. Bilar och byggnader sätts i brand. Skottlossning observeras på många platser.

Guanajuato i Mexiko är nu helt under mexikanska regeringens kontroll, enligt ett uttalande strax efter kl 02:00, svensk tid på måndag.
Guanajuato i Mexiko är nu helt under mexikanska regeringens kontroll, enligt ett uttalande strax efter kl 02:00, svensk tid på måndag.

Journalisten Vivienne Hearst (NarcoChronicles.com) som specialiserat sig på mexikanska karteller skriver att Abraham Jesús Ambriz Cano, alias ”El Yogurt”, är den knarkkartellledare som troligen tar över efter ”El Mencho”. Cano är en ledare för gren inom Fuerzas Especiales inom CJNG, skriver Hearst på X.

CJNG ska ha utsett honom till regional ledare för narkotikahandeln i USA för delstaterna Colima och Jalisco. Yogurt sägs prioritera rekrytering av soldater som har tjänstgjort i Colombias eller Guatemalas väpnade styrkor, något han har råd med tack vare de betydande intäkter han genererar för CJNG genom narkotikahandeln, fortsätter Hearst.

CJNG

CJNG har vapen och utrustning som kan mäta sig med vissa arméers: pansarfordon, taktisk utrustning, moderna gevär, skriver DD Geopolitics på X.

En stor del av dess vapenarsenal kommer från USA. Mellan 200.000 och 500.000 skjutvapen smugglas varje år in i Mexiko via ”Iron River” med hjälp av amerikanska stråköpare.

CJNG använder också minor, sprängämnen och drönare, de var pionjärer inom drönarbombningar och experimenterar nu med FPV-system.

Även svenska vapen förekommer.

Mexikansk drogkartell har 2023 fått tag på svenskt raketgevär. Bilder via Infobae.com
En mexikansk drogkartell har 2023 fått tag på det svenska raketgeväret AT4 tillverkat av Saab Bofors i Linköping och Karlskoga.

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq

Urban Witches Banner