Spaniens finansminister: ”Vi kommer inte delta i ett olagligt krig”. Även Frankrike och Italien ansluter sig till Spanien och förbjuder USA eller Israel att använda luftrum och baser för operationer mot Iran.
Spanska regeringen har beslutat att inte tillåta amerikanska militärplan att använda spanska flygplatser och militärbaser i syfte att delta i kriget mot Iran. Flygfälten som omfattas av förbudet är de militära flygfälten Móron och Rota.
Spaniens försvarsminister Margarita Robles är tydlig: ”Vi tillåter varken användning av militärbaser eller användning av luftrum för åtgärder kopplade till kriget i Iran”.
Även Spaniens finansminister Carlos Cuerpo tar starkt avstånd från USA:s krig mot Iran:
”Detta beslut är en del av det beslut som redan fattats av den spanska regeringen att inte delta i eller bidra till ett krig som inleddes unilateralt och i strid med internationell rätt.”
Med frasen unilateralt menar Spaniens finansminister att kriget startades av USA, utan samråd med andra medlemsländer i NATO.
Detta beslut förstärker en tidigare hållning som Spaniens regering har tagit mot kriget i Iran och gör ståndpunkten mer officiell.
USA har efter detta beslut kommit med ytterligare hot, där USA:s president Donald Trump nu hotar med att USA kommer att avsluta all handel med Spanien och han kallar dem för svikare.
Frankrike nekade Israel att använda franskt luftrum för att transportera amerikanska vapen som skulle användas i kriget mot Iran. Detta skedde under helgen och var första gången sedan konflikten började.
Italien blockerade USA från att använda Sigonella-basen på Sicilien för flygplan kopplade till Iran-kriget.
Källor
Christian Pavón (

