Amerikansk IT- infrastruktur i Mellanöstern angrips av Iran

NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys. Stöd oss genom att donera, sponsra eller annonsera.
publicerad Idag 9:33
- av NewsVoice redaktion
Oracles datahall i Dubai
Oracles datahall i Dubai och en explosion i Bahrain, 28 feb 2026 | Foton: Reuters och Oracle

Irans Islamiska revolutionsgardet (IRGC) har börjat fullfölja sina förannonserade attacker mot amerikansk kommersiell IT- och molninfrastruktur i Mellanöstern. Enligt IRGC har Iran under de senaste dagarna angripit datahallar och IT-anläggningar i Förenade Arabemiraten och Bahrain.

Den 2–3 april 2026 rapporterade iranska statliga medier och Jerusalem Post att IRGC genomfört en attack mot en Oracle-datahall i Dubai (UAE). IRGC beskrev det som ett angrepp mot amerikansk ”terrorinfrastruktur”.

Dubai förnekade samtidigt att IRGC har attackerat Oracles datacenter. För Dubai i Förenade Arabemiraten är kriget förödande. Boende i staden lägger ut videor som visar att staden har transformerats till en spökstad efter återkommande iranska missil- och drönarattacker. Affärerna går dåligt och fastighetsvärden dyker.

Samma period uppgav IRGC att Iran beskjutit ett Amazon Web Services (AWS) molncenter i Bahrain. Anläggningen ska ha skadats av nedfallande bråte eller direkt träff i samband med iranska attacker. Amazon har bekräftat fysiska skador.

UAE, Israel och Bahrain censurerar rapporterande och fotograferande av skador efter iranska attacker. Det är därför svårt att snabbt finna bildbevis.

Tidigare i mars drabbades flera AWS-anläggningar i Förenade Arabemiraten och Bahrain av drönarattacker, vilket ledde till avbrott i molntjänster och bankapplikationer i regionen.

NewsVoice skrev den  31 mars att IRGC samma dag utfärdade en varning där man listade 17–18 amerikanska bolag som ”legitima militära mål”. Bland dem finns Oracle, Amazon, Microsoft, Google, Apple, Meta, Nvidia, Palantir, IBM, Intel, Cisco, HP, Dell, Tesla och Boeing.

Attacker mot datahallar ses som strategiskt effektiva eftersom de kan störa både militära operationer och civila tjänster i hela regionen. Gulfstaterna har satsat stort på AI och molnteknik de senaste åren, ofta i partnerskap med amerikanska bolag.

Experter varnar för att fortsatta attacker mot datahallar kan påverka inte bara Mellanöstern utan även globala leveranskedjor, eftersom många bolag använder regionens molnkapacitet för AI-beräkningar och backup.

UAE har aktivt förnekat iranska påståenden om attacker på dess territorium, men andra källor bekräftar skador på amerikansk IT-infrastruktur.

Trump signalerade tidigare i veckan att USA och Israel har besegrat Iran och att kriget var vunnet, men trots det fortsätter Iran att avfyra missiler. Antalet missiler per dag har minskat, men de mer avancerade iranska missilerna har större träffsäkerhet och sprängstyrka.

 

Källor

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq

Urban Witches Banner