USA:s underrättelsetjänst offentliggör bevis för Obamas kupp mot Trump

NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys. Stöd oss genom att donera, sponsra eller annonsera.
publicerad 19 juli 2025
- av NewsVoice redaktion
Tulsi Gabbard
Tulsi Gabbard

USA:s nationella underrättelsedirektör Tulsi Gabbard har avslöjat vad hon beskriver som ”överväldigande bevis” för en kupp mot Trump planerad av Obama och en samordnad insats av högt uppsatta tjänstemän från Obama-eran för att undergräva Donald Trumps presidentkampanj 2016 och hans presidentskap.

De hemligstämplade dokumenten, som offentliggjordes på fredagen, hävdar att högt uppsatta underrättelsetjänstemän manipulerade underrättelser för att skapa en berättelse om rysk inblandning i valet 2016, en skandal som är allmänt känd som ”Russiagate”.

Enligt Gabbard avslöjar den över 100 sidor långa samlingen av e-postmeddelanden, memon och internkommunikation en medveten insats från tjänstemän i Obamas administration, däribland den dåvarande nationella underrättelsedirektören James Clapper, CIA-chefen John Brennan, nationella säkerhetsrådgivaren Susan Rice, FBI:s biträdande direktör Andrew McCabe och justitieminister Loretta Lynch, för att politisera underrättelseinformation och framställa Ryssland som inblandat i valet för att gynna Trump.

Gabbard har kallat detta försök för:

”en förrädisk konspiration för att undergräva det amerikanska folkets vilja”.

Dokumenten lyfter fram ett utkast till presidentens dagliga rapport daterad den 8 december 2016, utarbetat av CIA, NSA, FBI, DHS och andra myndigheter, där det anges att Ryssland ”inte påverkade det senaste valresultatet i USA” genom cyberattacker.

Interna e-postmeddelanden tyder dock på att rapporten drogs tillbaka efter ”nya riktlinjer” och ett högnivåmöte i Situation Room med nyckelpersoner från Obama-administrationen. Timmar efter mötet ändrades narrativet till att betona rysk inblandning, vilket lade grunden för den fleråriga utredningen om samverkan mellan Trump och Ryssland.

”Under månaderna före valet 2016 hävdade underrättelsetjänsten att Ryssland varken hade avsikt eller förmåga att hacka det amerikanska valet”, säger Gabbard, ”men när president Trump vann förändrades allt.”

Hon hävdar att dokumenten visar på en samordnad insats för att åsidosätta underrättelsetjänstens slutsatser och skapa en berättelse som delegitimerar Trumps presidentskap.

Offentliggörandet av dessa dokument har återuppväckt debatten om ursprunget till Russiagate, och vissa konservativa medier och personer har lovordat Gabbards agerande som ett avslöjande av en länge misstänkt konspiration.

Justitiedepartementet har ännu inte svarat på Gabbards inlämning av dokumenten för granskning, och det är fortfarande oklart om de kommer att leda till formella utredningar eller åtal.

Gabbards offentliggörande kommer mitt i pågående granskningar av underrättelsetjänstens hantering av valet 2016, inklusive  rapporter som tyder på att före detta CIA-chefen John Brennan och andra står inför förnyad granskning för sina roller i Russiagate-utredningen.

Medan nationen smälter dessa avslöjanden kommer dokumenten sannolikt att underblåsa ytterligare debatt om integriteten hos den amerikanska underrättelsetjänsten och dess roll i inrikespolitiken.

Gabbard har krävt ansvarsskyldighet och sagt:

”Det amerikanska folket förtjänar sanningen, och de ansvariga måste ta konsekvenserna för att ha undergrävt vår demokrati.”

 

Notering :Anklagelserna i dokumenten är föremål för pågående granskning.

Källa: New Evidence of Obama Administration Conspiracy to Subvert President Trump’s 2016 Victory and Presidency, Director of National Intelligence

Relaterat: Obama officials admitted they had no ’empirical evidence’ of Trump-Russia collusion: House Intel transcripts, Fox News

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq