Finlands president Alexander Stubb: ”Europa bör prata med Putin”

NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys. Stöd oss genom att donera, sponsra eller annonsera.
publicerad Idag 8:01
- av NewsVoice redaktion
Alexander Stubb
Finlands president Alexander Stubb | Pressfoto: presidentti.fi (beskuret)

Finlands president Alexander Stubb uppmanade tidigare i juli Europa att inleda dialog med Putin. I en intervju med den schweiziska tidningen NZZ beskriver han Ukrainas militära läge som starkare än någonsin tidigare och han ser Finland som en möjlig brobyggare tack vare sina nära band till USA och Donald Trump.

NZZ är en ansedd schweizisk tyskspråkig kvalitetsdagstidning, grundad 1780, känd för faktabaserad, djupgående och liberal-konservativ journalistik med stark internationell bevakning.

Alexander Stubb, som sedan 2024 är Finlands president, betonar i intervjun att han har en god relation till den amerikanske presidenten Trump, delvis grundad i strategiska samarbeten kring bland annat isbrytare, mineraler och kvantteknologi.

Han konstaterar att det är viktigt för ett litet land som Finland att ha fungerande kanaler till Washington.

Enligt Stubb har kriget gått in i en ny fas där ”matematik på slagfältet” avgör. Han hänvisar till vissa påstådda faktorer: Ryssland förlorar omkring 35000 soldater per månad mot endast 27000 nya rekryter, relationen har försämrats till 1:8 till Rysslands nackdel, och Ukraina producerar nu fler drönare och raketer än Ryssland kan hantera, påstår han.

Sifforna är inte bekräftade av Ryssland och oberoende bedömare anser att denna syn på Rysslands kapacitet är ogrundad och att den därför vilseleder europeiska politiker.

Ukraina har även återtagit mer territorium än det förlorat under vissa månader, skriver NZZ. Andra medier hävdar den raka motsatsen. Stubb avfärdar farhågor om ryska tester av NATO:s artikel 5 som överdrivna.

”Ryssland har inte lyckats erövra Ukraina på över fyra år. Varför skulle de då testa artikel 5 mot starka NATO-länder?” frågar han retoriskt.

Stubb stödjer idén om förhandlingar med Putin, men understryker att Ryssland måste sitta vid bordet i en position av svaghet, inte styrka, ytterligare en vanföreställning om Rysslands styrkeposition i kriget (red anm).

Han förespråkar därför en samordnad europeisk approach, helst via EU, annars via de stora länderna (E3: Frankrike, Tyskland, Storbritannien), och ser gärna att Europa tar ett större ansvar om amerikansk politik inte fullt ut ligger i Europas intressen.

Efter ett eventuellt fredsavtal kommer relationerna till Ryssland att förändras permanent, men en gräns på över 1300 kilometer kräver någon form av politisk kontakt i framtiden, menar Stubb.

Alexander Stubb uttrycker fortsatt förtroende för NATO:s artikel 5 och ser Finlands och Sveriges medlemskap som en förstärkning av alliansen.

 

Källa: NZZ: «Wir sollten mit Putin reden», sagt Finnlands Präsident Alexander Stubb. Er ist der Europäer, der mit Trump kann

Donera till NewsVoice