EU-ledare och media har mobbat Trump i 10 år men i München kom notan

"Ledarna för två av världens största och mest kraftfulla nationer ska mobbas och frysas ut, Trump i tio år, Putin längre än så. Det är den policy de vrickade och paranoida ledarna i EU drivit."

publicerad 18 februari 2025
Daniel Svensson
Daniel Svensson

EU:s ledare befinner sig i panik efter att Trumps administration på säkerhetskonferensen i München vidtagit diplomatiska åtgärder för att nå fred. Ledarna i EU, unisont med officiell media, kallar retoriskt Trumps mycket snabba initiativ för blott ett ”utspel”.

Att EU nu verkar stängas ute från fredssamtalen beror naturligtvis på två saker. Man har konstant under tio år bedrivit hatretorik och mobbat Trump, plus att man under tre års tid bedrivit krigshetsande politik utan någon som helst hänsyn till rysk säkerhetspolitik.

Man har samtidigt även mobbat och fryst ut Putin, vilket gjort alla diplomatiska åtgärder omöjliga. Ledarna för två av världens största och mest kraftfulla nationer ska mobbas och frysas ut, Trump i tio år, Putin längre än så. Det är den policy de vrickade och paranoida ledarna i EU drivit.

Så, inte undra på att Trumps team, med utrikesminister JD Vance och Marco Rubio i spetsen, vill hålla EU utanför, men ledarna i EU och officiella medier begriper inte varför. Det skulle aldrig falla dem in att be Trumps administration att be om ursäkt för tio år av hetsande hatretorik.

På samma sätt inser de inte att konflikten i Ukraina handlar om att EU, tillsammans med tidigare stolliga administrationer i Washington, aldrig tagit Rysslands säkerhetsbehov på allvar.

Om EU agerat annorlunda, och om Biden och tidigare administrationer i USA aldrig sagt att Ukraina ska med i NATO, så hade EU kunnat odlat goda relationer med Ryssland, vilket hade inneburit billig gas och olja, och tillgång till Rysslands enormt rika naturresurser.

När ska befolkningen i Europa hålla sina politiker ansvariga för denna enastående blunder?

Säkerhetskonferensen som blev en Osäkerhetskonferens för EU

JD Vance håller ett av de viktigaste och mest välartikulerade talen i modern politisk historia, men ledarna i EU begriper inte vad han menar. De vill inte begripa. Officiella medier upprörs av detta enastående och genomlysande tal.

Istället hyllar man den lilla krigshetsande Zelensky med ovationer när han håller sina tal. Han kör förstås på med samma mörka obehagliga retorik som vi hört i tre år nu, om att hålla Putin utanför, att han vill ha mer vapen och så vidare.

Ledarna i EU är enfaldiga amatörer, och Trumpss ultrasnabba och hypereffektiva administration, vill inte dras ner av EU:s tröga och mobbande hierarkier. Kanske tycker Trump, precis som Putin, att ledarna i Väst inte klarar av att hålla de avtal man ingår, eftersom man alltid brutit alla avtal (Minsk-överenskommelsen som exempel). Kanske detta är en av anledningarna till att Trump nu håller EU utanför.

Kanske gör Putin ett undantag för Trump eftersom Trump försöker se saken även från Rysslands håll, och för att Trump tar initiativ till att träffas, samt för att Trump är allt annat än en typisk västledare.

JD Vance tog upp bristande yttrandefrihet inom EU

Han påpekade att det var fel att ställa in valet i Rumänien på grund av att utkomsten av valet inte var det önskade. Han tog även upp att det i Tyskland tom pratas om att göra samma sak om Alice Weidels högerparti AfD (Alternative Für Deutschland) skulle vinna nästa val. Detta är förstås hårresande och utgör fascistiska beslut och idéer som EU:s ledare numera ägnar sig åt.

Naturligtvis kallar man AfD för högerextremt, men om man lyssnar på Elon Musks intervju med Alice Weidel på nätet inser man att detta är en person som i första hand drivs av sunt förnuft, ”common sense”, vilket är exakt vad Trumps administration hela tiden pratar om.

Inom EU frodas den politiska korrektheten. Ryggdunkande och rövslickande leder till positioner högre upp i hierarkin. Det är så tystnadskulturen och den korrupta byråkratin växer och hålls vid liv, den som Elon Musk och hans DOGE-team nu tar itu med.

En del av denna toxiska politiska korrekthet har i EU redan gjorts till lagstiftning, med avsikt att tysta de som tänker utanför boxen. Ett exempel på denna tystnadskultur är att tyska AfD inte var inbjudna till säkerhetskonferensen i München.

AfD blir nu troligen Tysklands näst största parti, men officiella medier i Europa skulle förstås aldrig berätta för sina medborgare att AfD var uteslutna. Den informationen får tack och lov många nu istället på mängder av poddar och kanaler på Youtube.

 

Text: Daniel Svensson

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq

Ämnen: Daniel Svensson