Trump ifrågasätter ”Operation Warp Speed” med krav på coviddata

Kristoffer Hell är utbildad i Storbritannien och är författare till böckerna "Strategic Vulnerability - Understanding Sweden's National Security Policies during the Cold War" samt "Västs Mörka Hjärta" och "Demokrati till Döds".
publicerad 3 september 2025
- av Kristoffer Hell
Trump lyfter fram läkemedlet REGN-COV2 från Regeneron. Foto: Vita Huset, Washington DC
Trump gör reklam läkemedlet REGN-COV2 från Regeneron i oktober 2020. Foto: Vita Huset, Washington DC

Den 1 september ifrågasatte president Donald Trump på Truth Social om ”Operation Warp Speed” verkligen var den framgång som vaccinationsindustrin påstår, och krävde att läkemedelsföretag nu publicerar intern data de har om de reella effekterna av deras Covid-19-kampanjer.

Operation Warp Speed var ett samarbete mellan den amerikanska staten och den privata sektorn som sjösattes av Trump-administrationen i maj 2020 för att accelerera utvecklingen av Covid-19-vaccin.

Läkemedelsindustrin har hittills inte svarat på Trumps krav.

Trump gjorde sitt uttalande bara dagar efter att amerikanska medier hade börjat spekulera i att Vita huset funderade på att helt förbjuda Covid-19-vaccin.

 

”Det är mycket viktigt att läkemedelsföretagen motiverar framgången för sina olika Covid-läkemedel. Många människor anser att de är ett mirakel som räddat miljontals liv. Andra håller inte med! Eftersom CDC är splittrat i denna fråga vill jag ha svaret, och jag vill ha det NU.

Jag har fått se information från Pfizer och andra som är extraordinär, men de verkar aldrig visa dessa resultat för allmänheten. Varför inte??? De går vidare till nästa ”jakt” och låter alla slita varandra i stycken, inklusive Bobby Kennedy Jr. och CDC, i ett försök att ta reda på framgången eller misslyckandet med läkemedelsföretagens Covid-arbete.

De visar mig FANTASTISKA siffror och resultat, men de verkar inte visa dem för många andra. Jag vill att de visar dem NU, för CDC och allmänheten, och rensar upp i denna RÖRA, på ett eller annat sätt!!! Jag hoppas att OPERATION WARP SPEED var så ”BRILJANT” som många säger att den var. Om inte, vill vi alla veta om det, och varför??? Tack för er uppmärksamhet i denna mycket viktiga fråga! President DJT”

Källa: @realDonaldTrump, Truth Social, Sep 01, 2025 | Skärmdump

Den interna data Trump efterlyser kan innehålla detaljerade rapporter om biverkningar, då studier nyligen konstaterat allvarliga bieffekter av mRNA Covid-19-vaccination i kliniska prövningar.

Trumps uttalande kan ses som en upptrappning av relationerna mellan Vita huset och Big Pharma (läkemedelsindustrin). Den 12 maj 2025 gav Trump industrin 30 dagar på sig att sänka kostnaderna för medicin på den amerikanska marknaden. När detta inte skedde följde han 80 dagar senare upp med ett brev till 17 ledare inom läkemedelsindustrin den 31 juli.

Inte heller detta resulterade i prisreduceringar.

Det återstår att se om Vita huset kommer att lyckas den här gången, eller om läkemedelsindustrins politiska och ekonomiska inflytande helt enkelt är för stort för att demokratin ska fungera.

 

Referenser

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq