Det Stora Amerikanska Riket tar form. Det senaste året har USA under president Donald Trump inte bara bytt namn på några vattendrag – administrationen har också tagit ett fast grepp om Venezuelas oljereserver, trappat upp hoten mot Kuba och gjort anspråk på ett av världens viktigaste oljesund.
På torsdagen den 27 augusti 2026 undertecknade Trump en executive order som officiellt döper om Lake Ontario till ”Lake America” för amerikanskt federalt bruk. Beslutet kom mitt i ett eskalerande handelskrig med Kanada, efter att samtalen havererat och USA infört 50-procentiga tullar på kanadensiska varor värda 20 miljarder dollar.
Trump stod i det ovala rummet framför stora kartor med texten ”Making the Great Lakes Even Greater” och strök över det gamla namnet.
”Vi har en gulf och vi har en sjö. Nu behöver vi bara ett hav. Kanske måste vi byta namn på Atlanten eller Stilla havet, kanske båda”, sa han.
Namnbytet gäller bara amerikanska myndigheter, kartor och dokument. Kanada och delstaten New York vägrar acceptera det. Kanadas premiärminister Mark Carney har slagit fast att sjön heter Lake Ontario – ”i dag och för evigt”.

Det är inte första gången. Redan på installationsdagen den 20 januari 2025 undertecknade Trump executive order 14172, ”Restoring Names That Honor American Greatness”. Mexikanska golfen blev ”Gulf of America” och Alaskas högsta berg Denali återfick namnet Mount McKinley.
USA:s inrikesdepartement uppdaterade de federala geografiska registren. Google Maps visar nu ”Gulf of America” för amerikanska användare. Mexiko och merparten av världen fortsätter att använda det ursprungliga namnet.
Oljan i Venezuela
Parallellt med namnpolitiken har administrationen genomfört ett dramatiskt maktövertagande i Venezuela. Den 3 januari 2026 genomförde amerikanska specialstyrkor Operation Absolute Resolve och tillfångatog president Nicolás Maduro och hans fru Cilia Flores. De flögs till USA för att ställas inför rätta för narkotikarelaterade brott. Trump förklarade att USA skulle ”köra landet” tills en övergång var säker och att de största amerikanska oljebolagen skulle gå in och investera miljarder.
Nu, åtta månader senare, förhandlar Trumpadministrationen med Venezuelas interimsregering under Delcy Rodríguez om ett ”massivt” avtal. USA vill ta en ägarandel eller teckna långsiktiga arrenden – i vissa fall upp till 100 år – i oljefält med omkring 90 miljarder fat bevisade reserver. Det skulle mer än fördubbla USA:s egna reserver. Fälten, varav flera tidigare kontrollerades av kinesiska intressen eller Maduro-närstående, ska utvecklas av amerikanska bolag. Trump har redan uppgett att USA tagit in mer än 13 miljarder dollar från försäljning av venezuelansk olja.
Hoten mot Kuba
Efter Maduros fall riktades blicken mot Kuba. Trump har upprepade gånger sagt att ”Kuba är nästa” och att han kan få ”äran att ta Kuba”. Han har talat om en ”vänlig övertagning” och varnat för att landet är redo att falla. USA har infört oljeblockad, sekundära sanktioner mot företag som handlar med den kubanska militärkonglomeratet GAESA och tullar mot länder som säljer olja till ön.
Venezuelas olja var tidigare Kubas viktigaste energikälla. I maj 2026 anklagades den 95-årige tidigare ledaren Raúl Castro för brott. Amerikanska myndigheter har övat scenarier för militär insats om regimen kollapsar, även om ingen invasion officiellt är planerad.
Hormuzsundet – ”Strait of Trump”
I Mellanöstern, där USA befinner sig i krig med Iran, har Trump gått ännu längre. Han har kallat USA för ”väktaren av Hormuzsundet” och aviserat en avgift på 20 procent på all last som passerar. På Truth Social har han delat kartor där sundet märks som ”Strait of Trump” eller ”NEW U.S. Territory”. I ett tal sa han att Iran måste öppna ”Strait of Trump – jag menar Hormuz” och tillade att det inte var någon slump. Administrationen har diskuterat att officiellt döpa om sundet till Strait of America eller Strait of Trump när Iran inte längre kontrollerar passagen.
Iran avfärdar anspråken som en illusion.
Namnbytena och territoriella utspelen är enligt Vita huset ett sätt att ”hedra amerikansk storhet” och säkra energidominans. Kritikerna, från kanadensiska politiker till iranska diplomater och internationella kartografer, menar att det är symbolpolitik utan folkrättslig verkan.
Ett land kan ändra hur dess egna myndigheter kallar en plats, men inte tvinga resten av världen att följa efter. Lake Ontario heter fortfarande Lake Ontario i Kanada. Mexikanska golfen heter fortfarande Mexikanska golfen i Mexiko och Hormuzsundet heter fortfarande Hormuzsundet.
Källor
- Latin Times: Trump Calls the Strait of Hormuz ’New U.S. Territory’ — Tehran Says It Will Never Belong to Washington
- Vita Huset: HONORING THE AMERICAN HISTORY OF THE GREAT LAKES AND RENAMING LAKE ONTARIO AS LAKE AMERICA
- Axios: Scoop: U.S. close to striking ”massive” deal for Venezuelan oil fields
- Politico: US captures Venezuela’s Maduro, flies him out of country
- BBC: Trump signs order to rename Lake Ontario as Lake America
- New York Times: Trump Orders the Government to Rename Lake Ontario to Lake America
NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys.
