John Bolton krävde att Assange, Snowden och Manning skulle avrättas enligt spionlagen för att de hade förmedlat information till allmänheten. Nu åtalas Bolton enligt den amerikanska spionlagen för att ha slarvat med nationell försvarsinformation, skriver Wikileaks.
Det amerikanska justitiedepartementet presenterade i torsdags fallet för en storjury i Maryland, som instämde i att det fanns tillräckliga bevis för att åtala Bolton. Han åtalades för åtta fall av överföring av nationell försvarsinformation (NDI) och tio fall av olagligt innehav av NDI.
Bolton skickade olagligt över 1000 sidor med topphemliga dokument via personlig e-post till obehöriga släktingar, vilket utsatte USA:s säkerhet för faror.
John Bolton tjänstgjorde som biträdande justitieminister för president Ronald Reagan på 80-talet. Han var biträdande utrikesminister för internationella organisationsfrågor från 1989 till 1993 och som statssekreterare för vapenkontroll och internationella säkerhetsfrågor från 2001 till 2005. Han arbetade med Bush-regeringen. Bolton var USA:s ambassadör vid FN 2005 till 2006.
John Bolton förklarade sig på fredagen icke skyldig till de federala anklagelserna om felaktig hantering av sekretessbelagt material.
Källor och relaterat
- Wikileaks: Bolton åtalas
- New York Times: Bolton Pleads Not Guilty to Charges of Mishandling Classified Documents
- NewsVoice: John Bolton: USA behöver Venezuelas olja
- NewsVoice: John Bolton vill att USA ska ”byta regim” i Ryssland
- NewsVoice: John Bolton hånar pressfriheten och reporter som ställer frågor om krigsbrott i Irak
NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys.
