Kampanj för NewsVoice – Stöd oss genom donation eller annonsköp

Vi behöver säkra ekonomin till och med juli.
14%

14.000 kr av behovet 100.000 kr är insamlat tom kl 09:20, 16/4. Stöd oss via Swish 123 530 2005 eller en donation. Det smartaste för företag är annonsering. Märk stödet med: newsvoice2025


Takeda och Eli Lilly får betala rekordsumman 9 miljarder USD för diabetesmedicin som gav cancer

publicerad 9 april 2014
- By NewsVoice redaktion

461px-Takeda-Midosuji-Bldg-01Läkemedelsbolagen Takeda och Eli Lilly har av en domstol i USA dömts att betala ut ett skadestånd på 9 miljarder amerikanska dollar för att ha mörkat att diabetesläkemedlet Actos gav cancer som bieffekt.

Foto: Takeda, Japan,  Wikimedia Commons

”Enligt juryn har de två företagen ignorerat eller bagatelliserat de risker som fanns med behandlingen och vilselett myndigheterna. Juryn menade, enligt nyhetsbyrån FirstWord, att företagen agerat med hänsynslöst förakt för patienters säkerhet”, skriver Läkemedelsvärlden.

Takeda som är Japans största läkemedelsföretag kommer att överklaga domen med alla tillämpliga medel som de kan lomma åt. Takeda kan lyckas att dra ned skadeståndsbeloppet avsevärt.

”We intend to vigorously challenge this outcome through all available legal means” sa General Counsel Kenneth Greisman i en kommentar.

Läs mer: Takeda, Lilly Jury Awards $9 Billion Over Actos Risks


Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq

Lämna ett svar