År 2001 diagnostiserades Siv Wernborg på Sahlgrenska Universitetssjukhuset att hon hade metastaserande malignt melanom dvs en aggressiv cancer med spridning. Man gav henne två månader att leva om hon inte underkastade sig en omfattande operation och strålbehandling.
Siv Wernborg fick vänta i sex månader på operation, eftersom hon inte ville acceptera sjukhusets villkor. Det ansågs inte ”etiskt försvarbart” med enbart operation. Strålbehandling måste under ”alla omständigheter” utföras. Enligt Cancerfondens rapport från 2006 dör hälften av patienterna inom 6-9 månader vid melanom som sprider sig.
Siv Wernborg vände sig då till alternativläkaren Erik Enby. På hans inrådan gick Wernborg med på en mindre operation, varvid en plommonstor tumör på halsen avlägsnades. Samtidigt genomgick hon infektions- och mögelhämmande behandling. Dr Enby förklarade för Wernborg hur det kan förhålla sig med olika cancerformer. Malignt melanom kan vara resultatet av en infektion som finns lokalt i tumören, men som även förekommer allmänt i blodet. Erik Enby delger ingående information, vilket Wernborg dessvärre inte fick inom den reguljära vården.
Behandlingen har nu pågått i tio år och inga tecken på återfall har visat sig. Sjukhuset friskförklarade Siv Wernborg år 2004. Hon är en av många patienter som tack vare dr Enby blivit fri från cancer.
/ Siv Wernborg, Göteborg





Tack för en belysande artikel.
Det är onekligen intressant att få inblick i onkologernas arbetsmetoder. Först intalar man patienterna att deras enda möjlighet att överleva är att gå igenom hela behandlingspaketet. Om då någon patient mot all förmodan kommer med invändningar så spelar man på dennes totala utsatthet genom att all behandling senareläggs. ”Läkarna” gav Siv Wernborg 2 månader att leva men skulle pga. hennes invändningar straffa henne genom att låta henne vänta 6 månader på operation!!
På så vis tvingas alltså patienter till medgörlighet och att acceptera den behandling som ”läkarna” föreslår. Integritet och yrkesetik att vara stolt över!!!!
” Erik Enby delger ingående information, vilket Wernborg dessvärre inte fick inom den reguljära vården.” Nej, man kan ju inte dela med sej information som man inte har! Och för konventionella ”läkare” är cancer lika oförklarlig idag som för 100 år sedan. Men sanningen är naturligtvis att cancer alltid har kunnat elimineras. Vi drabbas ju inte av cancer utan orsak. Heller inte pga. brist på cellgifter och strålbehandling……
[Translate]
Då det begav sig 2001 var Enby inte bara alternativläkare utan också legitimerad. Dock tog HSAN bort hans legitimation 2007. I Sverige får man uppenbart inte rädda patienter till livet.
Jämför gärna med dito avlegitimerade läkaren Tullio Simoncini i Italien som hävdar att cancer är svamp.
Ingemar
[Translate]