Kampanj för NewsVoice – Stöd oss genom donation eller annonsköp

Vi behöver säkra ekonomin till och med juli.
14%

14.000 kr av behovet 100.000 kr är insamlat tom kl 09:20, 16/4. Stöd oss via Swish 123 530 2005 eller en donation. Det smartaste för företag är annonsering. Märk stödet med: newsvoice2025


Nya Zeeland och Australien tar täten som vaccinpolisstater

publicerad 3 november 2021
- By NewsVoice redaktion
Polisen i Australien brottar ner man som vägrar bära andningsskydd, 2020. Privat foto
Premiärminister Scott Morrison i Australien och premiärminister Jacinda Ardern i Nya Zeeland. Foto: pmc.gov.au
Premiärministrarna Scott Morrison (Australien) och Jacinda Ardern (Nya Zeeland). Pressfoto: pmc.gov.au

COVIDKRISEN. Nya Zeeland kräver att lärare och vårdanställda ska vara fullvaccinerade senast den 1:a januari 2022. I Australien varnar medborgare för att regeringsvåldet mot de som inte vaccinerar sig nått nya nivåer. Det ryktas till och med om militära övningar mot de ovaccinerade.

Nya Zeeland

Cirka 2,38 miljoner nyazeeländare hade mitten på oktober hittills blivit helt vaccinerade motsvarande cirka 57% av befolkningen. Regeringen i ledning av premiärminister Jacinda Ardern har meddelat att lockdown kommer att avslutas först när 90% av befolkningen är vaccinerad.

Arbetstagare inom hälso- och vårdsektorn måste vara helt vaccinerade senast den 1 december 2021, medan skol- och förskolepersonal måste ha fått sina två doser senast den 1 januari 2022, uppger Chris Hipkins, ansvarig för regeringens respons-team mot Covid-19.

Besluten har lett till att många inom vården nu lämnar landet berättar en svensk läkare, verksam i Nya Zeeland, för NewsVoice, en läkare som valt att återvända till Sverige som ett bättre och mer fritt alternativ.

Australien

Australien har implementerat några av de strängaste covidrestriktionerna i världen (och en över 18 månader lång lockdown). Polisen arresterar medborgare om de inte bär munskydd och för att de deltar i protester. Polisen till och med genom hembesök varnar kända opposiotionella för att delta i kommande massprotester.

Reportage: ”Australia Has Completely Lost Its Mind”

Producer Ian Haworth. Foto: Daily Wire
Producer Ian Haworth. Foto: Daily Wire

Medborgare rapporterar att regeringens hot i praktiken kan leda till att myndigheter beslagtar människors hem på grund av obetalda covidböter. Böter över 50,000 kr förekommer för den som bryter mot någon av covidrestriktionerna. Regeringen uppges hota med att kasta ut människor på gatan, auktionera ut deras hem medan banker aktivt stoppar utbetalning av medborgarnas pengar från sina egna bankkonton om de inte betalar.

Läs mer: Australia Confiscating Bank Accounts, Property, Licenses, & Businesses For Non-Compliance With COVID Fines

Daniel Andrews
Daniel Andrews. Fotograf okänd.

Daniel Andrews som är högsta ministern i delstaten Victoria pekas ut som en modern ”Hitler”.

”If there was ever a politician who will be dragged from his chamber in a revolution, history would point to Daniel Andrews. Now he is throwing anyone who opposes his authoritarian measures out of Parliament” – Martrin Armstrong

En parlamentariker vid namn Tom Quilty i Australien som fick sparken från parlamentet replikerar. Han kallar regeringens metoder för drakoniska i ett försvarstal.

Evelyn Rae i Australien berättar i sociala medier att hon är försatt i hemkarantän trots att hon inte ens är sjuk eller har symptom. Hon är helt enkelt inte vaccinerad. Hon får inte lämna hemmet och delta i det fria samhällets alla aktiviteter längre. Hon får endast lämna hemmet för ”essentiella” aktiviteter som att handla mat och några andra undantag.

Rae berättar i en tweet idag att hon förlorat jobbet för att hon vägrar ta covidvaccinet. Rae finns även på Telegram där hon rapporterar om läget i Australien.

I en video som fått viral spridning rapporterar en man hur det är att ha suttit 14 dagar i karantän på ett hotell. Videon visar hur en av mannens karantänsgrannar får ett utbrott.

I en annan video uppger en man att militären i Australien nu tränar på att dra ut folk ur sina hem för att tvångsvaccinera dem. NewsVoice har inte haft möjlighet att bekräfta den uppgiften.

Sammanställning: NewsVoice

Relaterat

Donera till NewsVoice

Du kan stötta Newsvoice via MediaLinq

  • I kommentarssektionen diskuterar ni om att Australien skrivit på avtal om utländsk intervention.
    Jag såg på lokalTV som antagligen många av er har på kabeln där bla SwebbTV visas ibland.
    Jag såg NTDs utsändning som officiellt drivs av exilkineser. Det kanske har visats på andra medier också men det var iaf tronföljaren för brittiska imperiet som förde fram att man bör kunna använda militära metoder med hänvisning till den globala uppvärmningen.
    Undrar hur det militära ska yttra sig i det sammanhanget.
    jag kommer att tänka på MAD MAX…

  • Eliten studera Nika upproret 532, när eliten i hemlandet är hotad kallar man in utländsk trupp som inte känner någon sympati med lokalbefolkningen och har dom blivit lärda att följa order och inte människors rättigheter och har inga 10 bud i att följa Game Over!

  • Kom ihåg att Aussieland byggdes av dissidenter på 1800 talet.
    Dessa var emot Kronan i London.
    Man måste peta på en ko flera gånger för att få den att gå – japanskt uttryck.

    • Britterna har inte med detta att göra, britterna är själva utsatta. ’imperiet’ startades av ’de’ som nu åsamkar total förstörelse. Dina villospår funkar inte

      • Du menar vanligt folk jag menar givetvis dom som ser sig som brittiska imperiets företrädare och har öppet deklarerat att alla beboeliga områden ska befolkas med anglosaxer och att det är det bästa för mänskligheten. Planen angavs ta 200 år så det finns tid ännu.
        Rhodesstipendiater som det sen 1900 funnits 500 av i Australien är inflytandeagenter som får Australien att mot sitt eget intresse gå imperiets ärenden. Dom jag länkade till är klokare.

  • Sinnessjukt. Australien har spårat ur helt. Blir det tvångsvaccinering så är det ju total kommunist-nazism. Det gäller att medborgarna har vapen som i USA så de kan försvara sig. Det har vad jag förstår inte Australiensarna.

  • Det handlar öht inte längre om att ’de’ o ’deras’ lakejer åsamkat Mänskligheten ngt, utan bara om vad som ska hända med ’dem’. När den mentala istiden (ja, Ebba Gröns skaldande o kanonlåt) o tron på ’att de övre’ vill oss väl’/naiviteten, släppt. It’s a full blown wr, ww1 n 2 in combine.

  • Har sett i några av Max Igans videos att det i industriområden utanför ett par australiensiska städer står en mängd bepansrade FN-fordon parkerade.

    Så hårt som myndigheter och polis behandlar folket så verkar det som om de försöker provocera fram någonting. Australien har, precis som Sverige, skrivit på avtal om att tillåta utländsk militär för ”hjälp” i det egna landet.

    Utländsk militär skulle nog inte vara så känslig mot att tvångsvaccinera ett annat lands befolkning i kombination med att de slår ned ett eventuellt uppror. Kan FN-militär utnyttja barn för sexuella ändamål kan de säkert också tvångsvaccinera.

    Kan ju vara så att de testar lite olika tillvägagångssätt världen över där de på ett eller annat vis kan få alla i ett land ”vaccinerade”. När de sen hittat ett koncept som fungerar kan de applicera det globalt.

    • Jag skulle vara oerhört tacksam om du kan lägga ut en länk till detta avtal.

       Australien har, precis som Sverige, skrivit på avtal om att tillåta utländsk militär för “hjälp” i det egna landet.

      Jag fylls med en sådan vrede att folkvalda har komplett och hundraprocentigt sålt ut Sveriges befolkning, om det visar sig att detta är sant. Det är ett regelrätt landsförräderi.
      Blir svårt att sova i natt.

      • Ett av avtalen som Sverige skrivit under är värdlandsavtalet med NATO som bl.a. omfattar Avtalet innebär i korthet att Sverige lättare ska kunna stödja och ta emot stöd från Nato vid en kris eller ett krig i Sverige eller i närområdet”.

        https://sv.wikipedia.org/wiki/V%C3%A4rdlandsavtalet

        Om Sverige eventuellt behöver ta emot något ”stöd” i vad som då anses vara en s.k. ”kris” är det förmodligen regering och riksdag som bestämmer. Ingen av dessa två entiteter är ju på vår sida så de skulle nog inte ha några som helst problem med att använda det här emot oss.

    • Du har helt rätt, parasiterna testar o det är sjuka sekteristiska massmördande pdflr
      Mänskligheten har att hantera. O dessvärre finns inga myndighete, inga regeringar i ’väst’ längre, inget fjn därfr det aldrig funnits (en bluff fr början till slut för att ’de’ vill vi ska tro att det var Folken som började kriga, emedan det var parasiterna,, endast parasiterna som instigerade o finansierade). Folk vill inte kriga mot varandra utan leva i samförstånd. O det är skillnad på att slåss och att kriga. parasiterna vet ingen skillnad eftersom de gräver ned sig o gömmer sig o skulle aldrig ta en kamp

      • Krig är till för att två eller flera länder ska kunna mala ned den delen av befolkningen som är villiga att ta till vapen för att slåss. Samtidigt som parasiterna även kan göra profit och politiska förändringar som skulle vara helt omöjliga i fredstid. Krig är deras multiverktyg.

    • Så här skriver Peter Krabbe i sin krönika ”Öst är Öst och Väst är Väst och aldrig mötas de två…. Eller?”:

      ”Den 28-29 maj 2015 hölls ett möte inom WEF (World Economic Forum) i Kigali, Rwanda med det kryptiska namnet THE KIGALI PRINCIPLES ON THE PROTECTION OF CIVILIANS . Detta handlingsprogram undertecknades av den svenska regeringen genom framtidsminister Kristina Persson 2016, ett par månader innan Sverige tog plats i FN:s säkerhetsråd. Artikel 7 i detta dokument är en fullmakt för FN att använda militärt våld i ett land utan särskilt tillstånd från den aktuella regeringen, allt i syfte att skydda civilbefolkningen i en utsatt situation. FN skulle alltså kunna sätta in FN-trupp i bl.a. Sverige om man anser att situationen kräver det. Detta är helt i linje med den nya världsordningens önskade etablering av FN-styrkor som en världsarmé. ”Skyddet” sker bäst genom utländska trupper som saknar samhörighet med civilbefolkningen, detta ”problem” blev uppenbart under Gula Västarnas demonstrationer i Frankrike, då många poliser hade släktingar och grannar bland demonstranter som skulle slås tillbaks med våld.”
      https://peterkrabbe.wordpress.com/2020/08/28/ost-ar-ost-och-vast-ar-vast-och-aldrig-motas-de-tva-eller/

      • Var i bakhuvudet medveten om något sånt här avtal, dock ej så här detaljerat. De har ju nu förberett alla små detaljer och snart kommer de väl knyta ihop den Agenda-2030-säcken med oss inuti.

        • Genomförandet beror helt på om det finns tillräckligt många ”duktiga idioter” som låter sig styras av de onda krafter som planerat detta.

          Dumhet är ledande element för ondskan.

          Morot och piska gör att mänskligheten håller på med att gräva sin egen grav.

          • Om var och en bara slutade följa order och om ingen försökte påtvinga någon annan några order skulle vi ha en helt ny värld inom några veckor.

            • Ja, så enkelt är det! Men det kräver disciplin. Här är några utvalda rader i översättning från en mycket intressant sång:

              ”Du vet sättet att stoppa mig, men du har inte disciplinen.

              De dömde mig till 20 års tristess
              för att försöka ändra systemet inifrån.

               Hur många nätter bad jag för detta, att låta mitt arbete börja!

              Apan och plywoodfiolen – jag tränade varje kväll. Nu är jag redo!

              Jag styrs av skönheten av våra vapen.”

              Den här videoinspelningen av denna sång är också enormt intressant:

              https://www.youtube.com/watch?v=JTTC_fD598A

              • Har aldrig brytt mig om Cohen förut. Detta gav perspektiv och nu har man väl en hel guldgruva att ösa ur! Lägger också märke till hur modernt tänk det var i bakgrundkompet. En stor man! Tack Hans Dahl för detta!

                • Tack Mike!

                  Leonard Cohens låtar innehåller ofta budskap med anknytning till kristendomen. Här är en ännu en intressant video till en annan av hans sånger. Och även här ser vi fåglar som flyger:

                  Några utvalda rader från sången översatta till svenska:

                  ”Den heliga duvan kommer att fångas gång på gång.
                  Köpt och såld och köpt igen.
                  Duvan är aldrig fri.”

                  Detta skulle kunna tolkas som förföljelse av kristna, eftersom duvan symboliserar den heliga anden: 

                  När Jesus hade blivit döpt, steg han genast upp ur vattnet. Då öppnades himlen, och han såg Guds Ande sänka sig ner som en duva och komma över honom. Och en röst från himlen sade: ”Han är min älskade Son. I honom har jag min glädje.”
                  – Matteus 3:16-17

                  Jesus lät sig födas som människa för att låta sig offras för att friköpa mänskligheten från döden:

                  Ty så älskade Gud världen, att han utgav sin enfödde Son, på det att var och en som tror på honom skall icke förgås, utan hava evigt liv. 
                  – Johannes 3:16

                  Det var det perfekta offret. Därför kan man tolka följande följande ord från sången som en förnekelse av Jesu offer:

                  ”Forget your perfect offering”.

                   

              • Har ofta lyssnat på den låten under alla år och ser den på ett annat sätt. Har aldrig sett videon men I slutet så lämnar ett gäng portföljbärare sina väskor på stranden och bara går därifrån. Havet och tidvattnet tar hand om portföljerna, Ett begrepp som Paul Dirac ville beskriva var havet av medvetande. Cohen har rätt djupa sidor. Mycket symbolik här. Tack Hans Dahl.

                • Tack, Jan!

                  Ja, man kan tolka videon och texten på olika sätt. Jag ska ge en kort bild av den tolkning jag gör.

                  Inledningsvis ser vi måsar som flyger i flock mot ett gemensamt mål, individuellt kämpande i luften mot turbulenser, men ändå sammanhållna. Det är fåglar som lever av rov. De kan ses symbölisera en invasionsstyrka.

                  Nästa scen är på stranden vid havet. En man och en kvinna, båda klädda i svart ser ut över havet. Havet är ofta en symbol för människomassor, exempelvis ett land. Sångtexten lyder översatt:
                   
                  ”De dömde mig till 20 års tristess
                  För att försöka ändra systemet inifrån
                  Jag kommer nu.Jag kommer för att belöna dem.
                  Först tar vi Manhattan, sedan tar vi Berlin

                  Manhattan kan symbolisera ekonomisk makt och Berlin politisk makt, vilket då skulle innebära att först ta över kontrollen över ett lands ekonomi och därefter den politiska ledningen.

                  Sedan ser vi en svartklädd kvinna gå målmedvetet mot havet, bärande en portfölj, vilket kan ses som att ge sig ut på ett uppdrag i ett främmande land.

                  Så visas portföljen i närbild och då ser vi att en nyckel hänger om handtaget, vilket indikerar ett hemligt uppdrag.

                • Fortsättning:

                  Så ser vi hur en hand griper tag om handtaget och lyfter upp portföljen, Därefter ser vi en ung kvinna sitta på ett tåg och hur portföljen överlämnas till henne. Det hemliga uppdraget har satts igång.

                  Så ser vi havet igen med svartklädda som lämnar sina portföljer på stranden och går bort, vilket kan ses som att uppdraget går vidare till nästa generation.

            • Desvärre är det nog rätt utopiskt att föreställa sig att det skulle kunna bli så.

              Här ser vi hur medlemmar av den snabba europeiska insatsstyrkan EUFOR krumbuktar sig inför sina ordergivare på ett sätt som ställer varje medaljerad championhund på en internationell lydnadstävling helt i skuggan:
              https://www.youtube.com/watch?v=Iba2p151dt4

              Det TV-dresserade folket är nog inte heller så mycket att hoppas på.

              Och ordergivningen i alla hemliga ordnar lär nog även fortsättningsvis få få som vägrar att följa i fållan till fällan.

              Så enkelt och ändå så svårt!

              Så marschen går vidare…

              Gå in genom den trånga porten. Ty den port är vid, och den väg är bred som leder till fördärvet, och det är många som går fram på den.
              – Matteusevangeliet 7:13

            • Så sant. Vi har en fri vilja, ur ett existentiellt perspektiv kan inget pådyvlas oss och vi kan alltid säga nej. Om, och jag förmodar när, tillräckligt många gör det kan vi städa undan mörkrets lakejer en gång för alla.

              • Och att så inte har skett ännu är för att hela det gamla ”systemet” ska belysas, avslöjas för att därefter makuleras. Vi ska inte bygga det nya på det gamla. En tröst är att den gamla sopan gör sitt sista, allra bästa och under tiden ska folk lyfta ur sin dvala. Det är en bit kvar och förhoppningsvis får vi vakna mer bränsle under hösten, vintern när en del fula trynen avslöjas mer officiellt. Men glöm inte att vi är en samlad kraft som kommer att växa för att till sist bli mycket av de vi egentligen är. Vi måste ned i mörkret en par rundor för att skala av det som inte ska vara där. No pain, no gain.

    • Imponerad av A.J.s insikt! Max Igan flog ut till Mexico ett par veckor sedan och fortsatter att varna for Australiens nedgang.

      Om du/ni har tid, lyssna till Riccardo Bosi (Sydney, med eget pol. parti infor nyval inom 6 manader). Riccardo var HOGT uppe i AUS militar och vet vad han pratar om. Checka detta, plus att skolbarnen i Victorias Gippsland maste bara armband som tecken pa att de ar o”vaccinerade”!
      PS Jag kanner till det mesta som ror sig i detta land.DS

      https://brandnewtube.com/watch/nuremberg-2-0-hangings-are-coming_grKaCUpTiINMBzA.html
      Check hela videon c: 50 min.

      martin

  • Ja då är det väl officiellt!

    Australien är en fullblods fascistisk medicinsk diktatur.
    Befolkningen är numera enkom får till slakt, vetenskapliga experiment och avlivning.

    Försökte se första videon på youtube.
    ”Logga in för att se videon”
    Loggar in…..
    ”Logga in och verifiera din ålder”.

    För att verifiera min ålder skall jag uppge mitt bankortsnummer.
    Eller skicka in en kopia på mitt ID kort.

    Man registrerar nu fullt ut alla som också vill veta sanningen.
    Som säkerhetsåtgärd är det ju löjligt, en femåring kan väl logga in med någon i familjens uppgifter om de vill det.

    Yttrandefriheten är död när människor måste Identifiera sig för att ta del av en åsikt.

  • Lämna ett svar