En rad amerikanska kustbevakningsstationer i USA har drabbats av oväntade avbrott i el-, vatten- och gasförsörjning. Det rapporterar den oberoende kanalen Redacted News. Programledaren Clayton Morris beskriver händelserna som ”mycket märkliga” och frågar sig om baserna är ”under attack”.
Enligt Redacted News handlar det om kustbevakningsstationer i bland annat Michigan, Kalifornien och Hawaii där tjänster plötsligt stängts av. En talesperson från kustbevakningen (US Coast Guard) nämns i klippet: amiral Kevin Lunday, som i en intervju med CBS News bekräftade att avbrotten påverkar stationer som står redo dygnet runt för sök- och räddningsuppdrag.
”Station Channel Islands i Kalifornien fick strömmen avstängd. Stationen i Port Huron, Michigan, drabbades av avstängd service. Flygstationen Barbers Point på Hawaii fick naturgas avstängd”, citeras amiral Lunday i klippet.
Han varnar för att antalet drabbade stationer ökar och att fler avbrott kan komma.
Under ATTACK? 🤯 American military bases on US soil are going dark. Power cut. Water shut off. Gas turned off. A Coast Guard admiral told CBS he expects the number to keep rising. @RobManess says the timing and locations are no coincidence. pic.twitter.com/1xpf0JvqFt
— Redacted (@RedactedNews) May 4, 2026
I intervjun medverkar även överste Rob Maness, före detta befälhavare vid Kirtland Air Force Base och energiexpert. Han beskriver händelserna som ”oroande” och pekar på att stationerna ligger i delstater med en viss politisk inriktning.
Maness hänvisar till en liknande incident under vintern 2011 då hans egen bas i New Mexico plötsligt fick naturgasen avstängd mitt i natten på grund av tryckproblem i leveranserna. Han betonar att kustbevakningen lyder under Department of Homeland Security (DHS) snarare än Försvarsdepartementet, vilket enligt honom skapar byråkratiska och budgetmässiga problem.
Redacted News kopplar avbrotten till tidpunkten och platsen och ifrågasätter om det är en slump. Programmet nämner även andra incidenter, som att jagaren USS Higgins nyligen drabbats av totalt strömavbrott efter en brand i Indo-Pacific-området.
Bakgrunden till problemen är dock en långvarig partiell regeringsnedstängning inom DHS som nu pågått i över 75 dagar, den längsta i USA:s historia. Kustbevakningen, som är den enda militära gren som sorterar under DHS och inte Försvarsdepartementet, har inte fått tillräckliga nödfinansieringar.
Enligt rapporter från CBS News och Military Times har kustbevakningen över 6 000 obetalda räkningar, varav el- och vattenräkningar uppgår till cirka 5,2 miljoner dollar.
Lunday har offentligt beskrivit läget som en ”kris” där personal tvingas tigga lokala leverantörer om att behålla servicen igång.
Avbrotten har drabbat både operativa stationer och boenden för personal och deras familjer. Tjänsten har i flera fall återställts efter att kustbevakningspersonal personligen har kontaktat leverantörerna, men amiralen varnar för att fler avbrott är att vänta om finansieringen inte löses.
Redacted News betonar att mainstreammedia länge har ignorerat historien, men att CBS nu rapporterar om den. Lunday och överste Maness kopplar avbrotten primärt till budget- och finansieringsbrister snarare än sabotage.
Händelserna kommer mitt i en bredare debatt om USA:s beredskap och prioriteringar kring nationell säkerhet. Kustbevakningen genomför fortfarande kritiska uppdrag dygnet runt, inklusive sök- och räddning till sjöss och insatser mot narkotikasmuggling, samtidigt som personalen kämpar med uteblivna löner och driftsproblem.
Inga officiella uppgifter tyder på att avbrotten skulle vara resultatet av en koordinerad attack. Istället pekar alla tillgängliga rapporter på konsekvenserna av den pågående regeringsnedstängningen.
NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys.
