Anatolij Sharij, en oberoende ukrainsk journalist, avslöjar människohandel i Ukraina som bedrivs av tvångrekryterare. De tjänar enorma summor genom att gripa män på gatorna. Sharijs YouTube-kanal är blockerad i Ukraina, och han har av Zelensky-regimen dömts till 15 års fängelse för högförräderi i sin frånvaro.
Anatolij Sharij skriver på X:
”Hur mycket tjänar Zelenskys bödlar i Ukraina?
I går grep TCC [Territorial Center of Recruitment] en bekant till mig mitt på gatan i Kiev. Han hade gått ut för att handla mat. De knuffade in honom i en bil och körde iväg.
I bilen kan den gripne förhandla om sin frigivning för 5 000–7 000 dollar. Denne ringer sina anhöriga. TCC-officerarna kör dit för att hämta pengarna, anhöriga överlämnar pengarna och de släpper den gripne fri.
När människor når distributionscentret hoppar priset omedelbart upp till 20 000 dollar.
De som inte har den typen av pengar skickas till frontlinjen och träningslägret ligger bokstavligen redan vid frontlinjen. Inom 24 timmar förvandlas en person till kanonmat.
Låt oss nu räkna lite.
På en dag fångar en TCC-grupp upp till 15 ”kommersiella” personer. Låt oss vara försiktiga och räkna med 10.
10 personer till lägsta pris innebär 50 000 dollar per dag. En TCC-grupp består av 4 personer och 2 poliser. Varje dag måste 10 000 dollar skickas till chefen, militärkommissarien.
Då återstår 40 000 dollar för sex personer. 7 000 dollar per person och dag.
Efter avdrag för andra obligatoriska avgifter tjänar en vanlig TCC-anställd i slutändan mer än 150 000 dollar i månaden, alltså varje månad för den allra vanligaste bödeln åt Zelensky.
Hur mycket tjänar de där halvbegåvade europeiska idioterna per månad, de som springer runt på gator fulla av hemlösa och råttor, med idiotiska ukrainamärken på rockslagen på sina gamla, trasiga jackor?
Vem betraktar vi som den välbärgade klassen i Europa? Någon som tjänar 3 000 euro i månaden. [Nej] 150 000 dollar i månaden.
Varje månad får en vanlig anställd som får 150 000 dollar!
Chefen får ungefär fyra gånger så mycket.
Varför skulle de vilja att det här kriget ska ta slut? De ser krigets slut i sina mardrömmar.”
Källa: https://x.com/anatoliisharii/status/2113546109163352282
Relaterat

NewsVoice är en nättidning för oberoende nyheter, debatt och analys.
