VÄRLDENKoreaexpert, Simone Chun: "USA fortsätter att blockera alla försök till försoning mellan Nord- och Sydkorea, vägrar stödja konstruktiv diplomati, skriva under ett fredsfördrag eller ens deklarera ett symboliskt slut på det nästan 80 år långa kriget".
Centralafrikanska republiken intresserad av att vara värd för en rysk militärbas
KRIG & FREDInbjudan har orsakat missnöje i vissa länder, men det är inte republikens bekymmer, säger Leon Dodonu-Punagaza, ambassadör i Ryssland.
SwebbTV Nyheter: Turkiet, mediastrypning, vindkraft, EU-förskingring, Ukraina, skolan och transpersoners särbehandling
VÄRLDENI USA utsätts barnen för påverkansoperationer av sagoläsande transvestiter.
USA höjer lånetaket – undviker åter statskonkurs och finanskatastrof för Väst
EKONOMIHade lånetaket inte lyfts hade konsekvenserna kunnat bli katastrofala, både för USA och världsekonomin, varnade den anrika tankesmedjan Council on Foreign Relations.
Twitter kan bli utkastat från EU – Elon Musk överger EU:s uppförandekod
MEDIAKravet på "rätt beteende" och att användare och plattformar måste acceptera EU:s "värdegrund" kommer att bli lag i augusti.
Så blev World Economic Forum världens mäktigaste lobbyorganisation – Del 1
VÄRLDENI svensk etablerad media brukar World Economic Forum framställas som ett exklusivt mingelmöte, men bakom den glassiga fasaden döljer sig i själva verket världens mäktigaste lobbyorganisation med ett avgörande och ständigt växande inflytande över världspolitiken.














